Dnes je mnoho ľudí, ktorých trápia nadbytočné kilá. Prekážajú jednak z estetickej stránky, ale aj zo zdravotného hľadiska. Ak vám robí problém vyjsť do bytu po schodoch, je pravý čas na zhadzovanie! Máme pre vás 5 tipov, vďaka ktorým sa ručička na váhe posunie smerom dolu.

1. Začína sa to stravou

Zdravá a vyvážená strava je mimoriadne dôležitá. Aj keby ste trávili hodiny v posilňovni, ak si dáte na večeru celú pizzu alebo vyprážaný syr, ťažko sa dostanete z nadváhy. Snažte sa nevynechať raňajky. Ak budete ráno hladní, môže sa stať, že budete ešte pred obedom vyhľadávať rôzne maškrty. Jedávajte pravidelne, dopredu si určite o koľkej hodine si dáte raňajky, obed, večeru. Jedávajte ovocie a zeleninu, majú nízky obsah kalórií a tuku a vysoký obsah vlákniny, minerálov a vitamínov. Vláknina v potrave pomáha udržať pocit sýtosti, preto vyhľadávajte celozrnný chlieb, hnedú ryžu a cestoviny, fazuľu, hrach, šošovicu. Keď budete čítať etikety potravín, môžete si  vybrať zdravšie možnosti.

Ak ste zvyknutí jedávať veľké porcie, začnite používať menšie taniere a misky. Takto si postupne zvyknete na menšie porcie bez hladovania. Aby ste sa vyhli pokušeniu, neskladujte doma keksíky, čipsy a sladké nápoje. Namiesto toho si domov kúpte sušené ovocie, nesolené ryžové koláče, ovsené koláče, nesolené alebo nesladené pukance a ovocné šťavy.

2. Dodržiavajte pitný režim

Hovorí sa, že hlad je prezlečený smäd. Pred tým, ako si dáte nejakú dobrotu, napite sa vody, a uvidíte či vám to stačilo. Pitný režim však neznamená piť veľké množstvo akýchkoľvek tekutín. Vylúčte sladené limonády a džúsy z koncentrátu. Ak chcete zhodiť čo najviac kilogramov, úplne vylúčte alkohol. Bežný pohár vína môže obsahovať toľko kalórií ako kus čokolády. Postupom času môže nadmerné pitie ľahko prispieť k nadváhe.

Najlepšia je samozrejme čistá voda. Ak ste zvyknutí na sladené nápoje, zo začiatku vám nemusí chutiť. Pridajte si teda do nej šťavu z citróna, aby získala chuť. Dobré sú aj nesladené čaje po vychladnutí. Treba si ale dať pozor a nepiť zelený a čierny čaj v neskorších poobedných hodinách, vďaka teínu by sa vám ťažko zaspávalo. Ak obľubujete konkrétne bylinkové čaje, je dobré ich občas zameniť. To platí aj pri minerálnych vodách. Každá má iné zloženie minerálov a keď ich občas obmeníte, dodáte telu aj iné potrebné látky. Do zdravého pitného režimu môžete zaradiť aj vodou riedené ovocné a zeleninové šťavy.

3. Buďte aktívnejší

Byť aktívny je kľúčom k chudnutiu a udržaniu si hmotnosti. Venovať by ste sa mali v prvom rade cvičenie, ktoré vás baví. Ak nemáte radi posilňovanie, ťažko by ste sa mu venovali dlhodobo. Po čase sa začnete návšteve telocvične vyhýbať. Preto si treba nájsť naozaj to, čo vám prináša radosť už počas samotného cvičenia. Pokojne si vyskúšajte rôzne cvičenia a športy, aby ste zistili, čo vám vyhovuje. Niekedy je potrebné pri výbere prihliadať aj na určité zdravotné obmedzenia, ako napríklad bolesti chrbtice, problémy s kĺbmi. Vďaka cvičeniu si zlepšíte kondíciu, ľahšie budete naháňať deti na ihrisku. Ak neviete ako začať s cvičením, nikdy sa nebojte vypýtať si radu. V posilňovni vyhľadajte osobného trénera, aj keď sa vám to môže zdať ako finančne náročné, niekedy stačí iba niekoľko lekcií, aby vám vysvetlil ako správne cvičiť. Ak by ste sa chceli venovať behu, tiež sa najskôr poraďte so skúsenejšími bežcami. Ak takého nemáte medzi kamarátmi, môžete sa obrátiť na rôzne skupiny na facebooku. Vždy sa nájde niekto, kto ochotne poradí. S jogou tiež nezačínajte sami s knižkou alebo videom, zájdite si najskôr na lekcie s inštruktorom.

4. Majte koníčky

Možno by ste to nečakali, ale aj záľuby iné ako cvičenie, vám môžu pomôcť schudnúť. Keď sa budete venovať napríklad aj štrikovaniu, čítaniu, zbieraniu známok a skladaniu puzzle, odvrátite svoju pozornosť od jedla. Namiesto toho, aby ste rozmýšľali, či by ste zjedli je vaša myseľ zaneprázdnená lepšími myšlienkami. Vďaka rozvoju osobnosti prostredníctvom týchto činností sa budete tiež cítiť lepšie a sebavedomejšie. Môžete sa tiež pridať k svojim deťom, keď sa venujú svojim záľubám, čím zmysluplne naplníte deň.

5. Bežecký pás vám pomôže zbaviť sa množstva nadbytočnej váhy

Bežecký pás patrí medzi najobľúbenejšie domáce cvičebné prístroje. Je to vďaka tomu, aký je prospešný pre zdravie, a tiež jeho používanie je jednoduché. Môžete si vďaka nemu vypracovať perfektnú kondíciu. Cvičenie na bežeckom páse pomáha zhadzovať kalórie rýchlo a efektívne. Chudnúť môžete prostredníctvom HIIT tréningov rýchlo a bezpečne, pri nižšej intenzite strácate telesný tuk postupne a efektívne, hoci výsledky nemusia byť také okamžité. Ďalšou výhodou bežeckého pásu je, že nemusíte ani vyjsť z domu. Od obľúbeného behu vás nemusí odradiť ani škaredé počasie, alebo ak musíte doma dávať pozor na deti. Bežecké pásy sú veľmi prospešné pri dosahovaní rôznych fitness cieľov a sú skvelým vybavením pre začiatočníkov aj skúsených bežcov.

Zdroje:

https://www.nhs.uk/live-well/healthy-weight/managing-your-weight/12-tips-to-help-you-lose-weight/

https://www.healthline.com/nutrition/how-to-lose-weight-as-fast-as-possible

https://www.nasdomov.sk/ako-vybrat-bezecky-pas/