Historické mesto Zvolen sa nachádza na strednom Slovensku a počtom obyvateľstva je to dvanáste najväčšie mesto v našej republike.

V obklopení Poľany a Kremnických vrchov, situovaný na juhu Zvolenskej kotliny na sútoku riek Slatina a Hron, má Zvolen svojim návštevníkom rozhodne čo ponúknuť. Zvolenský zámok ste možno už navštívili, no mesto má celý rad menej známych atrakcií, ktoré však určite stoja za pozornosť. Ubytovanie Zvolen vám dáva priestor na ich prebádanie. Prezradíme vám, ktoré to sú a kde ich nájdete ukryté.

Foto: Wikimedia Commons (Magda.adgaM)

Čertova skala

Vydajte sa do obce Budča a ďalej zeleným turistickým chodníkom, smer Žiar nad Hronom, až ku skale. Kráčať budete približne 5 kilometrov a navigovať vás bude 13 panelov rozmiestnených po celej dĺžke trasy. Na jej konci bude pre vás odmenou pohľad na Čertovu skalu, ktorá je súčasťou prírodnej rezervácie Boky. Ide o unikátny sopečný útvar nielen u nás, na Slovensku, ale aj v strednej Európe.

Sploštená sopečná bomba zasadená na okraji strmého brala má objem približne 6 m3, hmotnosť 17 ton a pôsobí dojmom, akoby sa mala každú chvíľu skotúľať dolu, do rokliny pod ňou. S podkladom, na ktorej skala stojí, ju prepája len veľmi malá plocha, no podľa geológov v horizonte najbližších niekoľko sto rokov nehrozí, že by sa odtrhla a zrútila.

Ako to už na takýchto miestach býva, aj k Čertovej skale sa viaže povesť opradená rúškom tajomstva. Povráva sa, že balvan chcel pred mnohými rokmi od hnevu zhodiť na obyvateľov Budče čert. Na úsvite ho však prekvapilo denné svetlo, oslepilo ho a spôsobilo, že mu balvan vykĺzol z rúk a pristál na najbližšom kopci. V skutočnosti však za jeho vznikom nehľadajte nič iné, ako pôsobenie prírodných javov. Sopečná bomba vznikala postupne po stáročia nerovnomerným zvetrávaním podložia a nadložnej skaly.

Foto: Wikimedia Commons – Martin Hlauka (Pescan)

Pancierový vlak

Na minulosť by sme nemali zabúdať, aby sa nám nezopakovala. Významnú udalosť, akou bolo v týchto končinách Slovenské národné povstanie, pripomína replika pancierového vlaku, ktorý hral počas SNP veľmi dôležitú úlohu. Bol vyrobený vo Zvolene, je umiestnený vedľa Zvolenského zámku a pôvodne bol použitý na filmové účely.

Pustý hrad

Dominantou mesta je nepopierateľne Zvolenský zámok, no neďaleko sa rozprestiera  zrúcanina známa pod názvom Pustý hrad, ktorá tiež stojí za návštevu. Dostanete sa k nemu 3 km dlhým náučným chodníkom vedúcim zo železničnej stanice vo Zvolene, po modrej turistickej značke. Cestu vám spríjemní 10 zastávok.

Hrad bol postavený na mieste pravekého opevnenia a pozostáva z dvoch hradných celkov, z Dolného a Horného prepojených štyristometrovým valom. Hrad bol dokončený v 14. storočí, no už o storočie neskôr padol za obeť vo vojne. V najväčšej miere sa podarilo zachovať vstupnú bránu Horného hradu a časti veže Dolného hradu.

Kostolík v Hronseku

Drevený artikulárny kostolík s pôdorysom v tvare kríža v obci Hronsek by ste určite nemali obísť. Postavený bol bez jediného klinca v rokoch 1725-1726 ako evanjelický kostol pre spádovú oblasť severnej časti Zvolenskej stolice, keďže miestny kostol slúžiaci na bohoslužby v tom čase už veriacim nestačil. Šľachta z nápadu stavby dreveného kostola nebola nadšená a tak povolila miesto na jeho stavbu len na okraji obce, v neatraktívnej oblasti na močariskách. Napriek nepriaznivým podmienkam pre takúto rozsiahlu stavbu je kostolík s kapacitou 1000 miest na sedenie dodnes vo veľmi dobrom stave a nikdy nebol podmáčaný.

Kostolík sv. Matúša v Zolnej

Iným typom kostolíka, no nemenej zaujímavým, je ranogotický kostolík z 13.storočia nachádzajúci sa v mestskej časti Zvolena, Zolná. Patrí medzi najstaršie stavby v regióne a známy je najmä svojimi stredovekými freskami, ktoré tu vytvorili maliarski majstri z Talianska. V roku 2000 tento nenápadný kostolík navštívil počas návštevy Slovenska dokonca aj britský Princ Charles.

Premýšľate, kde hľadať ubytovanie v tomto regióne? Skúste známy ubytovací portál Hauzi, kde je široký výber chát, chalúp, apartmánov, penziónov, hotelov a čaká Vás jedinečná dovolenka na Slovensku. Nájdete tu vyše 3000 ubytovacích zariadení vo všetkých možných regiónoch.