Najdôležitejšou spoločenskou miestnosťou každej domácnosti je obývačka. Ide o reprezentatívny priestor, v ktorom vítame návštevy a relaxujeme. Tiež ju môžeme považovať za centrum bývania, od ktorého sa odvíja aj dizajn ostatných miestností. Ako ju zariadiť pekne a podľa najnovších trendov, si povieme v našom článku.

Zariaďovanie si dobre naplánujte

Pri zariaďovaní obývačky je dôležité vyhradiť si dostatok času a premyslieť si výber nábytku. Pomôže ak si preštudujete aktuálne dizajnérske trendy, a to či už na internete alebo z časopisov.

Pri vyberaní konkrétnych kusov nábytku treba brať ohľad najmä na štýl a farebnosť. V tomto ohľade je dôležité, že ak si už vyberiete z niektorých dizajnérskych štýlov, treba sa ho držať pri zariaďovaní celej miestnosti.

Čo sa týka farebnosti, v prípade že sa rozhodnete pre bledšiu farbu stien, môžete si v tomto smere dovoliť viac experimentovať a vybrať nábytok tmavšej farby. A naopak, tmavšie steny znamenajú nábytok bledých farebných odtieňov. Rozhodne sa vyvarujte depresívnejším veľmi tmavým farbám a neúmernému zahlteniu priestoru dekoráciami. V súčasnosti sú veľmi populárne napríklad knihovníčky – regály na knihy.

Tip

Momentálne sú tiež veľmi populárne aj vitríny na alkohol. Prirodzene, môžete ich poňať aj ako zberateľské vitríny, alebo na úschovu dokumentov, dekorácií, či cenných predmetov.

Výber dizajnu

Základom každej obývačky je sedacia súprava alebo pohovka. V jej prípade je najlepším riešením výber takého štýlu, aby ste dosiahli dojem materiálovej kompaktnosti aj s ostatným nábytkom v obývačke.

Obľúbeným dizajnom pre celú miestnosť je napríklad štýl retro, a to v znamení bielej farby s hnedou, prípadne zelenej a oranžovej. Moderné je aj ladenie obývačky do rustikálneho štýlu a určite nesklame ani nádych romantiky.

V tomto smere je určite rozumnejšie nakupovať jednotlivé nábytkové časti samostatne. Nie vždy je totiž výhodné kompletné vybavenie obývačky v rámci jednej zostavy. Podľa potreby tak potom môžete tieto prvky vzájomne kombinovať. Samozrejme, len ak sú v jednom štýle.

Elegantným riešením je najmä nábytok s farebným prevedením. Dosiahnete tým ešte viac kreatívnych možností. Napríklad k bielej farbe sa veľmi hodí odtieň hnedej a fialovej farby – v týchto farbách najlepšie vynikne pohovka, vankúše, a prípadne i koberec.

Ďalším zaujímavým dizajnom je zvoliť si tri steny biele a štvrtú, kde plánujete obývaciu stenu, odlišnej farby. Populárnym je aj využitie tapety, ktorá celej miestnosti dodáva eleganciu a originálny charakter.

Čo sa týka konferenčného stolíka, dbajte najmä na jeho výšku. Optimálna je v rozmedzí od 35 do 41 centimetrov. Vyšší stolík by v priestore pôsobil zbytočne dominantne.

Dekorácie

Základným pravidlom je zbytočne priestor obývačky nezahlcovať čačkami-mačkami a mať v tomto priestore umiestnený aspoň jeden umelecký predmet. Samozrejme, každý si pod umením predstavuje niečo iné. Úplne však postačí jeden výraznejší obraz, alebo soška. Miestnosť hneď dostane luxusnejší charakter.

Pochopiteľne, ak nie ste milovníkom umenia, svoj účel splnia aj rodinné fotografie, prípadne nejaká zaujímavá zbierka.

Originálnym nápadom do vitríny vo vašej obývačke môžu byť aj hrnčeky so zaujímavými nápismi. Obľúbené sú najmä hrubostenné hrnčeky z keramiky. Ideálne v bielej farbe a s kvalitnou potlačou s rôznymi motívmi.

Dajte si pozor na svetlo a na zeleň

Na vytvorenie tej správnej atmosféry je vhodné osvetlenie kľúčové. V obývačke by preto nemal chýbať správny mix osvetlenia. Najvhodnejšie sú stropné stmievače, stolové lampy a v sedacej časti stojace lampy a lustre.

Nezabudnite aj na dostatok zelene. Pamätajte, že v obývačke si môžete dovoliť výraznejšie kvetiny. Tie dokážu zmeniť charakter celého interiéru. Rovnako na konferenčnom stolíku alebo na komode by nemala chýbať váza s čerstvými kvetmi.

Rady na záver

Vstavaným skriniam či policiam stačí vyčleniť iba jednu stenu. Pri výbere sedačky je dobrým nápadom zvážiť aj možnosť jej úložného priestoru.

Pamätajte tiež, že pravé uhly a ostré hrany pôsobia na ľudskú psychiku nepokojným dojmom. V obývačke je preto dôležité zjemniť túto ostrosť pridaním aspoň jedného oblého prvku. Napríklad môže ísť o oválnu lampu alebo netradičné kreslo. Interiér tak bude pôsobiť útulnejšie.