Replika pancierového vlaku Hurban z čias SNP nie je zďaleka dôstojnou pripomienkou histórie povstaleckého mesta. Napriek unikátnosti vystaveného exponátu i umiestneniu priamo v parku pod zámkom totiž viac ako turistov láka bezdomovcov.

pancierovy vlak cistenie
Foto: Facebook Mesto Zvolen

Na mimoriadne znečistenie tohto miesta priamo uprostred Zvolena už dlhšie upozorňujú miesti obyvatelia, aktivisti, ale napríklad aj mestský poslanec Matej Snopko. „Vnútro vozňa je jedno veľké smetisko, vedľa vlaku a teda aj turistov, ktorí tam zavítajú, nájdete ‚okakané‘ šaty, ponožky, spotrebovaný krém, rozbité fľaše. Vlak je posprejovaný grafitmi, niekde značne hrdzavý, pamätná doska v zlom stave. Vrcholom všetkého je, že z podlahy priamo pred očami turistov visia napríklad použitý toaletný papier, ponožky, handry, a ďalší odpad. Je to proste pevnosť asociálov,“ približuje predseda poslaneckého klubu Patrioti vo zvolenskom mestskom zastupiteľstve.

Napriek podnetu spred niekoľkých týždňov samospráva pristúpila k čisteniu areálu z personálnych dôvodov až v druhom augustovom týždni. Ako uviedol pre tlačovú agentúru TASR hovorca zvolenského magistrátu Martin Svatuška, cieľom samosprávy bolo vyčistiť areál pred tohtoročnými oslavami SNP. „Mesto pochopiteľne urobí opatrenia na zamedzenie opätovného vstupu bezdomovcov do vnútra vlaku,“ dodal.