Od prvého decembra ponúkne Vianočná dedina na Námestí SNP vo Zvolene všetkým návštevníkom nielen stánky s punčom a klobáskami, ale aj bohatý kultúrny program.

V piatok 1. decembra je dátum, ktorý si každý zapamätá. Aj preto je to deň, kedy mesto Zvolen slávnostne otvorí nielen svoju „Vianočnú dedinu“, ale aj mestskú ľadovú plochu. Centrum mesta od tohto momentu privíta viacerých známych umelcov.

Speváčka Doris, ktorá nedávno natáčala videoklip vo Zvolene, hviezda československej scény Ilona Csáková či známy spevák Róbert Opatovský sa predvedú na hlavnom pódiu. „Tento rok sme vyberali umelcov, ktorí dokážu osloviť širšie masy, zároveň sú známi aj svojimi vianočnými piesňami,“ hovorí Daniel Axmann zo Zvolenského kultúrneho centra.

To však ani zďaleka nie je všetko. „Okrem toho sme sa rozhodli osloviť k spolupráci aj miestne cirkvi. Zvolenskému publiku vďaka tomu ponúkneme adventné koncerty umelcov ako Richard Rikkon, Félix Slováček, Natália Hatalová, Denisa Gibalová Kabáčová s Andrejom Sontagom, Moyzesovo quarteto, Ján Hegeduš či Galliano forever virtuóza Michala Červienku. Všetky koncerty sa uskutočnia buď vo Farskom kostole sv. Alžbety, alebo v Evanjelickom kostole sv. Trojice,“ dopĺňa Daniel Axmann.

Z tradičných podujatí nesmie chýbať Mikulášsky večer, kedy do dediny opäť zavíta Mikuláš aj so svojimi pomocníkmi, ktorými sú anjel, čert a Mikuláši. Ďalší Mikuláši ale budú v skutočnosti bežci, ktorí sa zúčastnia na druhom ročníku Mikulášskeho behu mestom. Mikuláš poteší deti nielen niečím sladkým, ale aj rozprávkou.

K decembru neodmysliteľne patria aj vianočné trhy, tie sa uskutočnia  od piatka 8. do soboty 9. decembra a okrem piatkovej rytierskej zabíjačky, bohatej ponuky stánkov ponúknu aj trošku kultúry – koncerty Zvolenských vrchárov, DFS Huncútik či Sendrejovcov.

Vianoce, to nie je len punč, koledy a dobroty. Je to aj mestská ľadová plocha a šport tak typický pre zimu.

„Ľadovú plochu spoločne otvoríme v stredu 6. decembra vystúpením Krasokorčuliarskeho klubu Zvolen. Tento rok prekvapíme tým, že na ľadovej ploche sa okrem tradičných exhibičných zápasov „Winterclassic“ či zápasu HKM s rozprávkovými bytosťami predvedú aj naši partneri z partnerského mesta Imatra. Do Zvolena prídu na návštevu s jasným cieľom zahrať si a azda aj vyhrať priateľský zápas s tímom Zvolenčanov.“ Ľadová plocha bude počas celého decembra slúžiť širokej verejnosti a ako každý rok bude prístupná zdarma. Podujatie Winterclassic bude v sobotu 9. decembra o 10-tej hodine.

„Veríme, že tento program Zvolenčanov, ale aj návštevníkov z iných miest poteší tak ako nás tešila jeho tvorba. Budeme radi, keď sa všetci stretneme vo Zvolene pri dobrej hudbe a ešte lepšom punči,“ odkazuje primátorka mesta Lenka Balkovičová.