Na Deň ústavy, v utorok 1. septembra, sa pod Bratislavským hradom zídu občianski aktivisti, ochranári, ale aj viaceré osobnosti verejného a kultúrneho života, aby symbolicky zakonzervovali posledné zvyšky ideálov o slušnej spoločnosti. Budú medzi nimi aj aktivisti zo Zvolena, Sliača a Banskej Bystrice.

Symbolicky na mieste výstavby garáží pod bratislavským hradom, kde sa betónom pochovávajú naše dejiny, začnú občianske združenie OŽI Slovensko, regionálna sieť Nie v našom kraji, Občianska iniciatíva SOS Bratislavský hrad, ďalšie podporujúce iniciatívy a jednotlivci netradičný sprievod.

zavaranie pod hradom
Občianske zaváranie pod hradom, tak znie názov podujatia v Bratislave.

O 10.30 h dopoludnia tu zúčastnení symbolicky odoberú kúsok pôdy, s ktorým v tónoch dychovej hudby prejdú cez Palisády až k prezidentskému palácu na Hodžovom námestí. Tam sa už bude zavárať voda z Hrona a Popradu, zvyšky keltských pamiatok z Bratislavského hradu, prach zo synagógy z Rajca, ale aj zemina z mestského parku v Košiciach. To všetko ako symbolika ideálov a snov, s ktorými sa pred rokmi zakladala naša demokracia, a o ktoré vďaka politikom i ľahostajnosti naša spoločnosť postupne prichádza. Zúčastnené osobnosti a aktivisti chcú týmto krokom ukázať, že je pre nich dôležité zachovať aspoň posledné zvyšky takýchto ideálov aj pre ďalšie generácie Slovákov. Podujatie je zároveň výzvou na spájanie sa občianskych iniciatív v celej krajine s cieľom, aby sa raz tieto zaváracie poháre mohli otvoriť a ich myšlienky a ideály opäť prevládli v našej spoločnosti. K podujatiu sa tiež pripoja iniciátori Výzvy k ľudskosti, ktorej organizátori vyjadrujú plnú podporu, a tak spoločne účastníci poukážu aj na potrebu solidarity a spolupatričnosti.

„Posledné udalosti v tejto krajine ma prinútili zamyslieť sa, prečo sa cítim byť v tejto krajine ohrozená na živote. Je jedno či hovoríme o betónovaní, vykrádaní či nástupe neofašizmu. Myslím si, že dozrel čas, aby sa ľudia s rovnakými hodnotami, snívajúci o slušnej a bezpečnej spoločnosti, začali spájať. Toto je podaná ruka na spojenie rozličných iniciatív a združení, aby sme zabudli na drobné nezhody a sústredili sa na to podstatné, čo nás spája. Našu spoločnosť musíme informovať o stave, v akom sa nachádza a o tom, že východiská z neho nemusia mať len extrémnu až extrémistickú podobu. Musíme začať prejavovať solidaritu, pretože ju potrebuje svet, ale aj my tu na Slovensku,“ hovorí držiteľka Krištáľového krídla za filantropiu a divadelná režisérka Viera Dubačová, ktorá je zároveň spoluzakladateľkou občianskeho združenia OŽI Slovensko.

Nové občianske združenie sa nebude angažovať politicky, no v súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami plánuje organizovať diskusie a malé regionálne podujatia v mestách a obciach Slovenska za účasti pozvaných osobností a odborníkov. Cieľom je aktivizovať záujem občanov o veci verejné a vysvetľovať riziká nastupujúceho extrémizmu a možné riešenia súvisiace so zavádzaním antikorupčných opatrení a toleranciou nielen v hlavnom meste, ale hlavne v regiónoch. Medzi zakladajúcimi členmi združenia sú okrem Dubačovej napríklad regionálni aktivisti Jozef Bakša, Richard Drutarovský, Ingrid Kosová, Rado Sloboda, filmová producentka Lívia Filusová či regionálny novinár Filip Roháček.