Aká je ponuka na jednotlivých trhoch, ako je to s pomerom ceny a kvality a aký je podiel podvodných predajov u nás a v zahraničí? Oplatí sa kúpiť auto z dovozu alebo na Slovensku?

Dovoz áut sa v čase neustále rastúcich cien za automobily stáva čoraz populárnejším. Je ale lepší ako kúpa vozidla na Slovensku?

Pri kúpe nového auta ľudia uvažujú nad mnohými otázkami. Medzi tie najčastejšie patrí nielen to, aké vozidlo si kúpiť, ale aj kde a ako. A práve to je ten moment, kedy začínajú uvažovať aj nad kúpou auta zo zahraničia.

Objem ponuky

Je úplne logické, že vybrať si auto v niektorej z krajín EÚ je ďaleko jednoduchšie ako na Slovensku. Ponuka európskeho trhu i jeho konkurencieschopnosť tlačia kvalitu vozidiel hore a ceny zase dole.

Viete, ktorý štát disponuje najväčším trhom s jazdenkami v Európe? Je ním Nemecko, kde sa počet ojazdených vozidiel odhaduje v desiatkach miliónoch. Je preto prirodzené, že tam nájdete diametrálne odlišnú ponuku ako doma. Navyše, v omnoho lepšej kvalite a často aj za výhodnejšiu cenu.

Kvalita jazdenky

Asi vás neprekvapí fakt, že zahraniční majitelia sa o svoje autá príkladne starajú. To je práve dôvod, prečo si zahraničné modely áut v omnoho lepšej kondícii.

Pravidelná údržba v autorizovaných servisoch, zreteľná servisná kontrola i história počtu majiteľov sú pri kúpe vozidla rozhodujúcimi benefitmi. Kvalita predsa väčšinou vyhráva nad cenou.

Stav vozidla bezpochyby ovplyvňuje aj stav ciest. Európske cesty disponujú prvotriednou kvalitou, čo sa o tých slovenských nedá povedať. V tomto prípade by sme odporúčali zvoliť si cestu dovozu vášho auta zo zahraničia.

Riziko podvodov

V cudzine je väčšia pravdepodobnosť, že narazíte na podvodný obchod. Dôvodom je už spomínané súťaženie medzi predajcami. Z hľadiska veľkosti trhu je to úplne pochopiteľné.

Avšak, aj na Slovensku nájdeme šikovných podvodníkov, ktorí sa väčšinou z podvodu vyhovoria. Dokážu predať auto bez toho, aby ho vôbec mali, s falošnými papiermi alebo skrytými poruchami.

Štatistiky uvádzajú, že odhalenie lokálneho podvodného predaja je ďaleko vyššie ako v prípade medzinárodných obchodov. O to viac, ak ide o obchod na diaľku. Vezmite však do úvahy aj fakt, ako fungujú tunajšie zákony a odpovedzte si sami.

Fyzická kontrola auta

V prípade kúpy auta na Slovensku nemusíte cestovať príliš ďaleko. Každý kút Slovenska máte na dosah a cestovanie zaberie maximálne niekoľko hodín.

Čo sa týka auta zo zahraničia, často k nemu cestujete aj tisícky kilometrov. Mnohokrát sa stane, že popis v inzeráte a realita vôbec nekorešpondujú a vy sa musíte vrátiť z prázdnymi rukami.

Cena vozidla

Pre niekoho je najdôležitejším parametrom kvalita, no mnohí preferujú výhodné ceny. Prečo sa voziť na aute s nepostačujúcou výbavou, keď môžete získať o triedu vyššiu kvalitu za rovnakú cenu? Prečo by ste zbytočne utrácali, keď môžete čosi ušetriť?

Vezmite si ale do úvahy vývoj cien na aktuálnom slovenskom trhu. Ceny jazdených automobilov v posledných rokoch stúpli minimálne dvojnásobne.

V zahraničí sú však ceny áut dlhodobo stabilné. Kúpa dovezeného vozidla zo zahraničia vás, paradoxne, môže vyjsť ešte aj lacnejšie.

Mnoho odborníkov radí, aby ste kupovali vždy tam, kde vám to dáva zmysel. Buďte však opatrní a riaďte sa zdravým rozumom. Nechcete predsa preceniť svoje schopnosti a chodiť peši.

Ste v tejto oblasti nováčikom? V tom prípade vám odporúčame obrátiť sa na spoľahlivého a overeného sprostredkovateľa. Celý proces kúpy jazdenky tak bezstarostne vybaví za vás.

Od úvodnej konzultácie, cez prieskum trhu, obhliadky a overovanie dokumentov, až po samotný dovoz áut z Nemecka alebo iných krajín EÚ a registráciu na úradoch. Prečo si robiť starosti s niečím, čo za vás môže urobiť niekto iný, no nie?