Vláda Slovenskej republiky prijme ďalšie opatrenia v snahe zamedziť zhoršovaniu epidemiologickej situácie. Po štvrtkovom zasadnutí Ústredného krízového štábu o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA).

Sprísnenie opatrení a tiež hromadné testovanie obyvateľstva na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 boli hlavnými témami štvrtkového zasadnutia Ústredného krízového štábu Slovenskej republiky, ktorý zasadal v Bratislave.

Vyplynuli z neho ďalšie opatrenia, ktoré vláda prijme v snahe obmedziť masívny nárast počtu nakazených.

Trend začína byť horší ako v Česku

Ako na štvrtkovom tlačovom brífingu informoval minister zdravotníctva Marek Krajčí (nom. OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA), situácia na Slovensku sa zhoršuje. Trendy podľa neho naznačujú, že Slovensko na tom môže byť dokonca horšie, ako Česká republika, ktorá sa v súčasnosti borí s jednou z najhorších situácií v prírastku nakazených a nápore na zdravotnícky systém v Európe.

„Keď sme si preložili českú a slovenskú krivku, preliv bol spočiatku totožný, ale posledných sedem dní rastie slovenská krivka rýchlejšie, ako tá česká,“ povedal Krajčí.

Ako dodal, už teraz denne v priemere umiera na Slovensku 18 ľudí. Reprodukčné číslo, ktoré vyjadruje počet osôb, ktoré typicky nakazí jeden infikovaný človek, sa pohybuje medzi úrovňou 1,25 – 1,45. To spolu s ďalšími štatistikami aktuálneho vývoja podľa Krajčího znamená, že počet pozitívne testovaných sa za sedem až desať dní zdvojnásobí.

Igor Matovič

Ako uviedol premiér Igor Matovič, odborníci konzília epidemiológov odporučili, aby Slovensko pristúpilo k takzvanému „lockdownu“, ktorý by znamenal, že okrem základnej infraštruktúry a najdôležitejších služieb a obchodov, by všetci na Slovensku zostali doma.

Napokon pandemická komisia Ústrednému krízovému štábu podľa Matoviča odporučila miernejší lockdown a dve celoplošné pretestovania Slovenska.

Nové obmedzenia

Od 26.10 do 27.11. budú zatvorené všetky školy od 2. stupňa ZŠ vyššie. V prevádzke zostávajú jasle, materské školy a prvý stupeň ZŠ.

Od soboty 24.10. do nedele 1.11. bude platiť zákaz vychádzania mimo bydliska bez negatívneho PCR alebo antigénového testu s viacerými výnimkami:

  • Zákaz vychádzania nebude platiť v noci od 01.00 do 05.00 h.
  • Zákaz vychádzania sa nevzťahuje na nasledujúce pobyty mimo bydliska: cesta na testovanie, cesta do zamestnania, doprovod dieťaťa do školy, najbližšie potraviny, lekáreň, lekár, starostlivosť o blízku osobu, starostlivosť o hospodárske zvieratá, venčenie spoločenských zvierat do 100 metrov od bydliska, pohreby, cesty na poštu, do banky, poisťovne, čistiarne, autoservis či čerpaciu stanicu.
  • Povolené sú aj prechádzky v prírode či parkoch v rámci okresu.
  • Zákaz vychádzania sa nevzťahuje na dojazd do bydliska do 25.10.

Návštevy iných obchodov či služieb, mimo výnimiek, spadajú pod podmienku negatívneho PCR alebo antigénového testu na Covid-19.

V najviac dotknutých okresoch (Námestovo, Tvrdošín a Dolný Kubín a Bardejov) bude od 24.10 do 1.11. platiť zákaz vychádzania. Od 01.00 do 05.00 h budú môcť vychádzať ľudia bez negatívneho testu na koronavírus. V ostatnom čase budú môcť vychádzať len ľudia s negatívnym výsledkom PCR alebo antigénového testu nie staršieho ako z 23.10, prípadne len za základnými nákupmi či starostlivosťou o zvieratá. Nutnosť negatívneho testu sa tam bude týkať napríklad aj cesty do práce.

Pokračujú prípravy plošného testovania

Minister obrany Jaroslav Naď (nom. OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) zároveň na štvrtkovom brífingu uviedol, že od piatka začína plošné dobrovoľné testovanie v spomenutých okresoch, najviac dotknutých epidémiou koronavírusu. V ďalších týždňoch bude pokračovať už plošne vo všetkých regiónoch.

V súčasnosti sa naň začínajú pripravovať aj jednotlivé samosprávy, ktoré ho v spolupráci s Ozbrojenými silami Slovenskej republiky a ďalšími štátnymi zložkami majú pripraviť.