Slovensko sa v súvislosti s uvoľňovaním a sprísňovaním opatrení ohľadom šírenia pandémie koronavírusu bude od pondelka, 8. februára stredy, 10. februára, riadiť takzvaným COVID automatom. Rozhodla o tom vláda. Pohyb do prírody a do práce na základe potvrdenia od zamestnávateľa bude aj od budúceho týždňa podmienený najviac 7-dňovým antigénovým testom.

Podmienka bude platiť pre celé územie Slovenska bez ohľadu na výsledky predchádzajúcich testovaní.

Ako zároveň informovalo Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, mesto Zvolen bude ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení od 8. februára môcť opätovne otvoriť svoje materské školy, triedy prvého stupňa základných škôl a základné umelecké školy pre individuálnu výučbu.

Všetci pedagogickí aj nepedagogickí zamestnanci však budú musieť byť pretestovaní. Podmienkou nástupu dieťaťa do školy alebo škôlky bude negatívny test aspoň jedného zákonného zástupcu.

Balkovičová: Naposledy!

„Tak sme sa dnes od predstaviteľov vlády dozvedeli, že máme testovať. Opäť. Nemáme žiadne nariadenie, nemáme uznesenie, nemáme manuál, nemáme sa o čo oprieť. No máme testovať. A aby toho nebolo málo, vláda na naše plecia hodila ešte aj zodpovednosť za otvorenie škôl a škôlok. Samozrejme opäť bez usmernenia, bez nariadenia, bez jediného uznesenia. Zato s kvetnatými rečami „veľkých“ politikov na tlačovke,“ pokračovala v stredu v už dlhodobej kritickej rétorike voči predstaviteľom vlády primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Ako doplnila, mesto opätovne urobí všetko preto, aby obyvateľom uľahčili možnosť získania testu na Covid-19. V jej vyhlásení však jasne zaznel dovetok „Naposledy!“

„Vieme, že len v našom meste je pripravených minimálne sedem prevádzkovateľov mobilných odberových miest, ktorí už mohli robiť odbery pre záujemcov. Ktokoľvek by chcel a potreboval, mohol by sa ísť dať otestovať – priebežne, kedykoľvek počas dňa. Nemusel by čakať, kým my zorganizujeme víkendové testovanie. Prečo to nejde? Pretože ich zmluvy už niekoľko dní ležia na úradníckom stole kdesi na ministerstve zdravotníctva,“ doplnila primátorka.