Zvolen príde o medzištátny vlak s Ostravou. Ďalšie, ktoré jazdili na podobnej trase z Banskej Bystrice, už rovnako nebudú vedené priamo. Skomplikuje sa však aj vnútroštátna preprava v rámci spojení do Žiliny.

Železničná spoločnosť Slovensko od nedele, 12. júna pristupuje k zmene vedenia priamych vlakov R 34x Zvolen/Banská Bystrica – Ostrava-Svinov.

Dôvodom zmeny je pokračujúca rekonštrukcia železničného uzla Žilina a s tým súvisiace kapacitné obmedzenia na tratiach.

Časť rýchlikov mala pôvodne plánované priame prestupové spojenie ďalej v smere na Prahu, prípadne až Plzeň. Pre časté meškania vlakov už zo Slovenska, často v rádoch desiatok minút, sa však cestujúci na prestup nemohli spoliehať. Štátna železničná spoločnosť zaisťovala v minulosti viacero spojení mesta pod Urpínom práve so susedným Českom. V rokoch 2015 a 2016 prevádzkoval priame vlakové spojenie Zvolena s Prahou aj dopravca Regiojet. Následne zostali v prevádzke len spoje Železničnej spoločnosti Slovensko a Českých drah do Ostravy a späť.

Prestupy vo Vrútkach a Žiline

Rýchliky, ktoré doteraz spájali Banskú Bystricu, respektíve v jednom prípade priamo už aj Zvolen, s Ostravou cez Vrútky a Žilinu, sa po novom skrátia len z východzej stanice Žilina, respektíve Vrútky. Medzi Banskou Bystricou a Vrútkami budú po novom premávať štyri páry nových rýchlikov.

Cestujúcim, ktorí cestujú až do Českej republiky pribudne jeden alebo dva prestupy. Z doterajších štyroch priamych spojení dôjde len v jednom prípade k odjazdu medzištátneho rýchlika priamo z Vrútok (odjazd R948 z B. Bystrice o 13:34 h, R342 o 15:01 z Vrútok), v troch prípadoch bude potrebné prestupovať vo Vrútkach a následne ešte aj v Žiline.

Komplikácia v prepojení krajských miest

Zatiaľ čo cestujúcich smerujúcich až za hranice bývali v jednotlivých vlakoch len desiatky, omnoho viac cestujúcich sa denne presúva medzi Zvolenom, Banskou Bystricou a Žilinou. Úpravou medzištátnych rýchlikov a obmedzením náhradných spojení len po Vrútky, dochádza aj v prípade týchto cestujúcich ku komplikáciám.

Cestujúci budú odkázaní takmer výlučne na prestup vo Vrútkach na rýchliky R 6xx (Košice – Bratislava / Bratislava – Košice). Tie však bývajú najmä v závere a úvode týždňa pomerne plné, a cestujúci tak bez zakúpenej miestenky prídu o časť pohodlia, ktoré zaisťovala aspoň kapacita rýchlikov z Banskej Bystrice a Zvolena. Jedinou výnimkou bude vyššie spomenutý medzištátny rýchlik R342 Vrútky – Ostrava-Svinov.

Aj ďalšie obmedzenia na základe objednávky štátu

Ako Železničná spoločnosť Slovensko ďalej informovala, z dôvodu zefektívnenia železničnej dopravy a objednávky Ministerstva dopravy a výstavby SR dôjde aj ku ďalším obmedzeniam, keď dôjde k obmedzeniam v dňoch vedenia niektorých vlakov.

Prvý ranný vlak odchádzajúci zo Zvolena do Vrútok o 5.02 h nebude premávať v nedele, ale naopak rýchlik, ktorý o 7.34 h odchádzal až zo stanice Banská Bystrica, bude vždy v nedeľu vedený už zo Zvolena (7.02 h).

Optimalizácia sa dotkne aj vlakov v smere na Košice. Vlak RR 910 (Košice 5:23 – Zvolen os. st. 8:48), ktorý aktuálne jazdí denne, nebude po novom jazdiť v nedeľu. V sobotu už nebude jazdiť večerný vlak RR 923 (Zvolen os. st. 19:13 – Košice 22:38) .

Už od úvodu mesiaca je pritom značne skomplikovaná aj železničná doprava v smere do Bratislavy. Obmedzenia tam kvôli opravám trate potrvajú až do jesene.