Vybrať zo všetkých darčekov jeden, ktorý ženy najviac poteší, je náročné. Ak by sme však vynechali luxusné diamantové šperky a podobné drahšie dary a ostali pri tých dostupnejších, prvé miesto by pravdepodobne obsadili kvety.

Od bohov k bohyniam

Existuje vôbec žena, ktorá by sa nepotešila krásnej kytici čerstvých kvetov? Nájsť takú by bola zrejme ťažšia úloha ako nájsť ešte obľúbenejší darček žien. Keď ste naposledy kupovali kyticu pre svoju vyvolenú, napadlo vám ako hlboko do histórie vôbec siaha tradícia darovania kvetov?

Zrejme vás neprekvapí, že korene tejto tradície sa dajú vystopovať do Starovekého Egypta a Starovekého Grécka. Tieto staroveké národy často svojim bohom nosili do chrámov rôzne dary, či obety a veľakrát medzi ne patrili aj kvety. Časom sa tradícia z bohov „presunula“ aj na krásne ženy. Niet sa čomu diviť, veď tie sú v očiach mužov často bohyňami a bolo tomu tak aj v minulosti.

Kyticou kvetov dokážete vyjadriť akúkoľvek emóciu

Ktovie, či už v tých časoch fungovala expresná donáška kvetov. Jedno je však isté, keď starovekí muži začali dávať kvety svojim „pozemským bohyniam“, kvety sa stali symbolom ako vyjadriť lásku, sentiment a prakticky akúkoľvek emóciu.

V stredoveku bol zvyk obdarúvania kvetmi populárny hlavne v Anglicku a Francúzsku. Kvety ako prejavy emócii zažili veľký rozmach počas viktoriánskej éry. Prečo práve v tomto období? Vyjadrovať emócie slovami sa vtedy nepovažovalo za slušné a tak ľudia potrebovali iný spôsob, ako dať najavo emócie. A vybrali si na to práve kvety.

A tak sa zvyk, ktorý začal v dávnych dobách, udržal až do súčasnosti. Výrazne sa však rozrástli dôvody, prečo dávame niekomu kvety. Už to nie je „len“ o láske, ale dávame si kvety aj na narodeniny, či ako prejav sympatie a pri mnohých iných príležitostiach a z mnohých iných dôvodov.