Mnohých z nás včera zasiahla správa o smrti bývalej učiteľky Gymnázia Ľ. Štúra Vierky Jelokovej, ktorú vo veku 63 rokov pripravil o život neznámy páchateľ. Uprostred slnečnej soboty to bol presne ten blesk z jasného neba, za ktorým okamžite nasleduje kyslý dážď  pocitov bolesti, smútku a hnevu.

Tento svet prišiel o výnimočnú bytosť, ktorá navždy zostane v srdciach stoviek ľudí. Počas svojho dlhého pôsobenia na gymnáziu vychovala niekoľko generácií študentov. Pamätáme si ju všetci – starší aj mladší a nikto nepoprie, že patrila medzi najobľúbenejších pedagógov v celej histórii gymnázia vôbec. Na škole sa venovala predmetu Náuka o spoločnosti a v prvých rokoch aj dejepisu. Poznala všetky zákutia filozofie či psychológie a spôsob, akým vedela žiakov viesť, bol vysoko originálny a zábavný. Každú hodinu ozvláštnila vtipnou historkou a študentov častovala jedinečnými prezývkami, ktorými bola známa široko-ďaleko. „Uč sa, lebo zomrieš sprostý!“, bolo jej charakteristické heslo. Humor, múdrosť a ľudskosť sa len málokedy stretnú v jednom človeku práve takýmto úžasným spôsobom.

Aj tí, ktorým ušla správa v televízii, museli okamžite zachytiť výzvu na facebooku, ktorá pobádala k zapáleniu sviečky na jej pamiatku. Zo dňa na deň sa k tejto udalosti pripojilo takmer tisíc ľudí a všetko vystihovali komentáre zúčastnených. Za všetkých spomeniem aspoň jeden: „Odišla vzácna osoba. Odišla osoba, ktorá sa výrazne podpísala pri formovaní niekoľkých generácií Zvolenčanov. Je to šok, rana, neopísateľná bolesť…O to viac – za akých okolností!“

Ak je aspoň trochu spravodlivosti na tomto svete, vrah, ktorý násilným spôsobom vyprevadil pani učiteľku z našich životov, bude potrestaný. Nám zatiaľ ostáva čas na spomienku a tichú modlitbu venovanú bytosti, ktorá bola legendou už počas svojho života a jej smrť to len potvrdila.