V termíne od 16. do 21. mája 2011 sa tradične aj vo Zvolene bude konať už 17. ročník medzinárodného festivalu filmov o životnom prostredí Envirofilm 2011. Na návštevníkov čaká rozmanitá prehliadka súťažných filmov z celého sveta, súťaže pre deti a besedy. Po prvýkrát sa tento ročník bude udeľovať aj Cena diváka.

Premietania súťažných filmov budú prebiehať v aule Technickej univerzity vo Zvolene v utorok až piatok v doobedných hodinách. Popri tom bude celý týždeň prebiehať sprievodný program, premietanie filmov a besedy, pre deti v Krajskej knižnici Ľ. Štúra vo Zvolene. Popri nových filmoch, ktoré sa budú na festivale premietať, si Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene pripravilo ozvláštnenie v podobe historických filmov z archívu múzea. Tí, ktorým sa nebude chcieť za pekného počasia sedieť v meste, môžu navštíviť Arborétum Borová Hora, kde bude v stredu a štvrtok prebiehať environmentálna súťaž pre deti a mládež Poznaj a chráň.

Do finále súťaže sa dostalo aj jedenásť filmov slovenských autorov. Medzi súťažnými filmami sa bude premietať aj jeden z novších filmov známeho režiséra dokumentárnych filmov a cestovateľa Pavla Barabáša, Mongolsko – V tieni Džingischána. Toto zaujímavé dielo sa bude v utorok večer premietať aj vo Filmovom klube v Starej radnici na Námestí SNP. V súťaži sa Barabáš predstaví aj so svojim filmom o slovenských jaskyniaroch Hľadači utajených svetov. Ďalším známym súťažným filmom je Strážca divočiny, dielo Roberta Rajchla a Erika Baláža a medveďoch v Tichej doline v Tatrách.

História Envirofilmu siaha až do roku 1995, kedy sa v Banskej Bystrici a Zvolene konal prvý ročník. Neskôr sa do projektu pridali aj mestá Banská Štiavnica, Krupina a Kremnica. Tento rok sa do posolstva festivalu zapojili aj ďalšie mestá – Poprad, Púchov, Dolný Kubín a Poltár. Ako logo festivalu sa prijal zelený štvorlístok. V prvých ročníkoch bola hlavnou cenou plaketa „Krídlo vtáka“ dielo akademického sochára Mikuláša Palka. To od desiateho ročníka nahradila priestorová zemeguľa, ktorú navrhli výtvarníci z Mincovne Kremnica. ENVIROFILM bol od svojho začiatku medzinárodným festivalom, na ktorom sa stretávali nie len tvorcovia filmov a dokumentov s environmentálnou tematikou z celého sveta, ale aj environmentalisti, žurnalisti a všetci ľudia,  ktorým je blízka táto téma. Napriek tomu, že sa program stále menil a vyvíjal, hlavná myšlienka ostala nezmenená. Festival sa naďalej snaží zdôrazniť potrebu ochrany životného prostredia a ukázať hlavne študentom, ako sme od prírody závislí.

Podrobný program v meste Zvolen nájdete TU.