Tretí koncert zo série Nu Sound of Visegrad v rámci aktivít Banská Štiavnica – Mesto kultúry 2019 ponúkne zaujímavé spojenia.

Gitarová hudba s rôznymi fúziami: black metal, drum and bass, post rock, free jazz, oceňovaná poľská skupina Lonker See, pražský projekt Black Hole Constellation a slovenská formácia Jób. V piatok 20. septembra sa Kultúrne centrum v Banskej Štiavnici premení na hudobný klub s mnohými prekvapeniami.

Reči o ich hudbe dávno prekonalo ich rodné mesto Gdynia. Lonker See hrajú zaujímavý mix stoner rock / psychedelic s občasnými výletmi až do free jazzu. Minulý rok nahrali jeden z najlepších poľských albumov One Eye Sees Red. Divoké jamovanie v ňom naráža na pevný múr premyslených kompozícií a odráža v nich psychedelické zvuky. Nič nie je náhle, ale pomaly a premyslene budované. Lonker See pokračujú v kontinuálnej línii poľského jazzu a zachytávajú náladu súčasnej avantgardnej tvorby.

Do Štiavnice zavíta aj pražský projekt Black Hole Constellation –  experimentálna odpoveď na súčasný black metal s výraznými basovými linkami alias Igorrr. Tvoria ho Michal Jahoda a Marián Leskovský (Flowers For Whores). Diera v zemi, priestory s temnou históriu či opustená továreň, do ktorej ľudská noha už dlho nevkročila – to sú miesta, ktoré ožívajú vo videoklipoch s ich netradičnou tvorbou. Kombinácia experimentálneho metalu, industriálu a temného ambientu je celá zahalená v lynchovskej atmosfére. Tvorivý pretlak nápadov vyústil do debutového albumu Collapse Entertainment.

Atmosférické post rockové línie a sludge metalové prechody zase zdobia nitriansku kapelu Jób. Progresívne a experimentálne postupy zaobalené do post rockového zvuku. Ak máte radi tvorbu ISIS, Russian Circles, Neurosis alebo Tool, tak budete nadšení. Určené pre tých, čo majú radi interpretov, čo vedia stavať a následne aj búrať zvukové a hlukové steny nápaditými riffmi idúcimi za hranicu obyčajnosti. Kapela dostala svoju konečnú podobu až v roku 2018, keď „šuflíková“ tvorba ožila v plnohodnotnej kapele. Len pred pár dňami pokrstili debutový album MMXIX zvuk v nitrianskom Hideparku.

Koncertná séria Nu Sound Of Visegrad vyhľadáva a objavuje netradičný zvuk, inovatívny prejav a progresívne muzikantské schopnosti z krajín V4. Banskoštiavnické Kultúrne centrum sa v piatok 20. septembra zmení na hudobný klub s chillout zónou, umelou trávou, posedením a príjemnou obsluhou. Po koncerte bude nasledovať afterpárty v klube Spojár, kde zahrajú poprední DJ´s a producenti. Viac informácií nájdete na nasledujúcej FB stránke.