Organizácia Transparency International Slovensko zrealizovala na Slovensku prieskum medzi obyvateľmi, ktorého cieľom bolo zistiť, nakoľko ľudia poznajú vedenie svojich krajov, ale aj ich agendu.

Prieskum, s ohľadom na vzorku, možno pokladať za reprezentatívny v rámci celoslovenských kritérií, nie však už regionálnych. V rámci BBSK v ňom bolo oslovených štatistickým výberom z celkovej vzorky 1005 respondentov, len 120 respondentov. I tak však prieskum naznačuje zaujímavé trendy.

Meno svojho župana podľa prieskumu, ktorý pre Transparency International Slovensko realizovala agentúra Focus, pozná len 62,6% Slovákov. Zaujímavé je, že najvyššiu poznateľnosť mena dosiahol banskobystrický župan Ján Lunter (nez.). Toho správne uviedlo až 77% oslovených respondentov v kraji. V tomto porovnaní výsledkov prieskumu tak predbehol aj viacerých dlhoročných politikov.

V prieskume dosiahla pomerne vysokú poznateľnosť mena ešte Erika Jurinová (OĽaNO), ktorú správne uviedlo 73,9% respondentov v Žilinskom kraji. Naopak, až paradoxne nízku poznateľnosť svojho mena priradeného k funkcii predsedu kraja, dosiahol predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica (SMER-SD, SNS, MOST-HÍD). Ten je síce vo funkcii už celých dvadsať rokov, ale jeho meno správne uviedlo len 47,7% responentov v rámci oslovených v Nitrianskom kraji.

Transparency International Slovensko sa však pýtalo priamo aj na dôveru ľudí v jednotlivých predsedov krajov. Pri tejto otázke sa predseda BBSK umiestnil spomedzi predsedov krajov na treťom mieste. Dôveruje mu 47,1% oslovených.

V prieskume ľudia vyjadrili najväčšiu dôveru predsedovi Prešovského samosprávneho kraja Milanovi Majerskému (KDH), ktorému dôveru vyjadrilo 49,9% oslovených.

Prieskum však ukázal napríklad aj na to, že Slováci dôverujú primátorom a starostom (58,2%) či poslancom mestských a obecných zastupiteľstiev (58%) výrazne viac, než predstaviteľom parlamentu (27,1%) či vlády (24%).

Transparency sa v prieskume pýtalo aj na to, ktorú oblasť považujú Slováci na úrovni samosprávnych krajov za najviac náchylnú na korupciu či klientelizmus. Tu veľká väčšina oslovených uviedla ako najrizikovejšie rozhodovanie o prideľovaní dotácií z rozpočtu kraja na kultúru, šport a ďalšie (45,4%) či predaj a prenájom majetku kraja alebo nákup tovarov a služieb cez verejné obstarávania (44,2%).

V budúcoročných voľbách meno Lunter pravdepodobne znovu uvidíme

Zatiaľ čo na pôde samotného krajského mesta Banská Bystrica už volebná kampaň odštartovala a vo Zvolene už potenciálni kandidáti tiež zintenzívňujú prezentáciu svojich názorov, voľby orgánov samosprávneho kraja zatiaľ sprevádzajú len šumy. Oficiálnych kandidátov zatiaľ nepoznáme a nevyjadril sa ani súčasný predseda kraja Ján Lunter. Očakáva sa však, že do čela kraja sa pokúsi tentokrát kandidovať jeho syn, súčasný vicežupan a poslanec BBSK za Banskú Bystricu – Ondrej Lunter.

Mená potenciálnych vyzývateľov nateraz známe nie sú. Situáciu môže potenciálnym kandidátom komplikovať aj spojenie volieb do mesta i kraja. Viacerí kandidáti v minulosti sa zapojili do oboch volieb, ktoré však predtým delil celý rok. Teraz by sa mali konať spoločne, na prelome októbra a novembra 2022. Župní predstavitelia práve za týmto účelom už začali „nadsluhovať“ piaty rok svojho volebného obdobia.