Západniarska obývačka, OKO, občianske centrum, to všetko sú označenia toho istého priestoru vo Zvolene na Západe. Vzniklo ako jedno z prvých na Slovensku a občanom slúži už štyri roky.

Ak by ste zavítali do OKA v pondelok, našli by ste tu najmenšie deti hrať sa s maminkami, žiakov základnej školy, ako nacvičujú tanec na venček, ženy, ktoré sa pripravujú na pôrod či ľudí cvičiacich jogu. Utorky a štvrtky sa deti a dospelí kotúľajú po tatamoch pri trénovaní aikida. Vo veľkej tanečnej sále stretnete aj tanečníkov Elity, ku ktorým sa úrovňou tanečného prevedenia vďaka pravidelným tréningom približujú aj ostatní „tanca-chtiví“ dospelí. V doobedných hodinách sa centrom ozýva detský smiech a krik – svoj domov tu má rodinné centrum. Podobne plné sú soboty a nedele, vtedy priestory OKA plnia rôzne akcie ako Zóna bez peňazí, Burza vecí, jogové maratóny či mnohé iné. Centrum žije, presne tak, ako si zástupcovia mesta Zvolen v roku 2014, kedy centrum vzniklo, priali.

„Čoraz viacej inštitúcií, organizácií, občianskych združení aj záujmových skupín nachádza v tomto centre domov,“ hovorí primátorka Lenka Balkovičová. Dnes je OKO sídlom viacerých organizácií s celoslovenským pôsobením, aktívnych skupín a obyvateľov.

Koordinátorka centra Sanja Nikolov hovorí, že za uplynulý rok navštívilo centrum takmer 19 000 návštevníkov. Toto neuveriteľné číslo dopĺňajú okrem pravidelných účastníkov kurzov a miestnych aj návštevníci z iných miest a krajín.

„Začínali sme ako sídliskové centrum a dnes k nám chodia rôzne domáce aj zahraničné delegácie učiť sa od nás. O týždeň pôjdeme do Krakowa, kde by chceli otvoriť presne takéto isté centrum,“ hovorí žena, ktorú každý pozná familiárne ako Sanju. To ona je srdcom a dušou tohto centra od samého začiatku.

Občianske centrum OKO sídli na Západe, v pôvodne nevyužívaných priestoroch základnej školy Námestie mládeže, ktoré mesto v roku 2014 prerobilo aj vďaka podpore a expertíze Nórov. Jeho zriaďovateľom a prevádzkovateľom je organizácia Centrum komunitného organizovania, ktorá má za sebou takmer 20-ročnú históriu. OKO je denne otvorené širokej verejnosti aj záujmovým skupinám.