V uplynulý utorok vypršal termín na podávanie kandidátnych listín do spojených volieb do orgánov miest a obcí a zároveň orgánov samosprávnych krajov. V meste Zvolen sa o post primátora uchádza šesť kandidátov, verejnosť však zatiaľ oficiálne pozná len štyroch.

„V zákonom predpísanej lehote podalo svoje kanditátne listiny šesť kandidátov na primátora – päť ako nezávislých, jeden je nominantom politickej strany,“ priblížil pre ZVonline.sk hovorca Mesta Zvolen Martin Svatuška.

Verejne svoju kandidatúru doteraz prezentovali len právnička Dominika Árvaiová, exprimátor Zvolena či bývalý predseda BBSK a v minulosti tiež europoslanec Vladimír Maňka či mestskí poslanci Matej Snopko a Jaroslav Stehlík.

O 25 miest v Mestskom zastupiteľstve mesta Zvolen sa v jednotlivých šiestich volebných obvodoch uchádza spolu 110 kandidátov. „Celkom 77 z nich nominovali politické strany, 33 mienia kandidovať ako nezávislí,“ doplnil Svatuška.

Pred štyrmi rokmi sa vo Zvolene o post primátora uchádzali piati kandidáti a celkom 98 kandidátov na poslanecké posty. Účasť voličov v komunálnych voľbách v roku 2018 dosiahla vo Zvolene 39,04%.

Uvedené počty kandidátov zatiaľ predstavujú počet podaných kandidátok, respektíve mien na kandidátkach strán či koalícií. Kandidátne listiny budú zverejnené až po ich overení a potvrdení mestskou volebnou komisiou. Spravidla sa tak deje do dvoch až troch týždňov, najneskôr však musia byť zverejnené do 4. októbra. Voľby sa uskutočnia 29. októbra.