Od nedele, 10. decembra dochádza ku každoročnej hlavnej zmene grafikonu vlakovej dopravy. Železničná spoločnosť Slovensko avizuje pre cestujúcich viaceré zmeny, ktoré sa dotknú Zvolenčanov využívajúcich vlakové spojenia.

Pozitívnou správou je, že nový grafikon prináša skrátenie času jazdy medzi Zvolenom a Levicami od 5 do 15 minút. Už menej pozitívnou, že na hlavnej trati medzi Zvolenom a Bratislavou budú aj v budúcom roku pokračovať rozsiahle práce na viacerých úsekoch. To si aj v budúcom roku vyžiada výluky. Najvýraznejšie sa to dotkne úseku medzi Novou Baňou a Hronským Beňadikom.

Zmeny sa však dotýkajú aj ďalších tratí. Na všetkých traťových úsekoch dochádza k úprave časových polôh vlakov do 10 minút.

Podrobný rozpis zmien v Grafikone vlakovej dopravy pri vlakoch ZSSK

Linka Zvolen – Banská Bystrica (trať 170)

  • Kvôli dlhodobej výluke, ktorá bude realizovaná v roku 2024 medzi Novou Baňou a Hronským Beňadikom, bolo nutné upraviť čas odchodov a príchodov diaľkových vlakov R 8xx z Bratislavy do Banskej Bystrice a späť.
  • Odchody a príchody regionálnych vlakov boli upravené kvôli zmenám vo vedení vlakov diaľkovej dopravy. Zmenia sa v rozsahu 3 – 15 minút pri všetkých vlakoch.

Linka Zvolen – Levice (trať 150)

  • Kvôli dlhodobej výluke, ktorá bude realizovaná v roku 2024 medzi Novou Baňou a Hronským Beňadikom, bolo nutné upraviť čas odchodov a príchodov diaľkových vlakov R 8xx z Bratislavy do Banskej Bystrice a späť.
  • Posuny odchodov a príchodov regionálnych vlakov sú vyvolané zmenami vo vedení vlakov diaľkovej dopravy.
  • Skráti sa čas jazdy vlakmi kategórie Os medzi Zvolenom a Levicami od 5 do 15 minút. Po novom pôjdu tieto vlaky hodinu a 43 minút.
  • Regionálne vlaky budú zastavovať vo všetkých železničných staniciach a zastávkach (vybrané vlaky Os doteraz nezastavovali na zastávkach Rudno nad Hronom a Dolné Hámre).

Linka Zvolen – Lučenec a linka Lučenec –  Fiľakovo – Jesenské  (trať 160)

  • Na trati Zvolen – Lučenec príde k zmene základnej taktovej hodiny (vlaky napríklad išli zo Zvolena po deviatej, jedenástej, teraz pôjdu po desiatej a dvanástej) z dôvodu lepšieho previazania s úsekom Lučenec – Jesenské.
  • Aby sa vyhlo meškaniam, boli upravené odchody a príchody vlakov na úseku Zvolen – Lučenec, Os vlaky budú preto zo Zvolena odchádzať o 10 minút skôr. (Napríklad odchody zo Zvolena do Lučenca boli na 43. minútu, a teraz budú na 33. minútu.)
  • Vlak Os 6350 bude z Fiľakova odchádzať o 22:24 z dôvodu odvozu zamestnancov po 22. hodine a vytvorenia prípojov v Lučenci na smer Zvolen a Poltár.

Linka Zvolen – Hronská Dúbrava – Horná Štubňa (trať 171)

  • Dôjde k úprave odchodov a príchodov vlakov v rozmedzí od 3 do 18 minút.