Práve v týchto dňoch mesto pristupuje k výmene všetkých starých parkovacích automatov za nové. Celkovo sa jedná o 30 kusov, pričom budú osadené na mieste pôvodných. Pri úhrade parkovného bude musieť vodič síce urobiť o jeden úkon viac, celkovo však poskytnú omnoho väčší komfort ako staré.

Starým automatom skončila doba životnosti, ich technický stav tomu aj zodpovedal. „Poruchovosť bola naozaj značná. Šoféri nevedeli, ako v prípadne zaseknutého automatu postupovať, mesto zas prichádzalo o tržby. Okrem toho bolo potrebné vynakladať nemalé peniaze na opravy,“ hovorí Miloš Šipoš, referent parkovania zvolenského mestského úradu.

Mesto pri zadávaní podmienok do súťaže na dodávateľa nových automatov vyšlo v ústrety aj záujemcom o iné formy platby ako len hotovosťou, prípadne prostredníctvom sms správy. „Obe možnosti ostávajú, pribudla však možnosť úhrady platobnou kartou a pracujeme aj na tom, aby sme v dohľadnom čase sprístupnili aj platbu prostredníctvom mobilnej aplikácie,“ dodal Šipoš.

Kým v starých automatoch bolo pri platbe potrebné v zásade iba vhodiť mince a stlačiť jedno z tlačidiel, po novom vodič urobí na začiatku jeden krok naviac – zadá EČV svojho vozidla. „Výrazne sa tým zľahčí možnosť kontroly úhrad za parkovanie zo strany mesta. Predtým mohli nastať nejasnosti, nasledovala zdĺhavá kontrola, čo nebolo príjemné vodičom, ani mestským policajtom. Podľa nového systému však mestský policajt veľmi rýchlo zistí, či úhrada prebehla, v akej výške a v akom čase. Odpadnú tak mnohé nepríjemnosti,“ uvádza ďalej Šipoš.

Mesto práve dnes začalo s výmenou prvých automatov. Do stredy, 28. decembra budú postupne vymenené a funkčné úplne všetky. Staré automaty budú postupne vypínané, úhrada parkovného prostredníctvom nich už nebude možná. Možnosť úhrady prostredníctvom sms-platby však ostáva zachovaná aj naďalej. Mesto prosí o vodičov o trpezlivosť, keďže pri úvodnom nastavovaní automatov ešte môže dôjsť k občasným technickým problémom.