Počas uplynulého piatka 2. novembra sa vo Zvolene krstila nová rozprávková kniha pre dospelých. Ako autorka Zuzana Almáši Koreňová povedala, je to prvá rozprávková kniha pre dospelých inšpirovaná životom. Pomedzi príbehy sú vsunuté ilustrácie „Bábok, ktoré liečia dušu“.

Zuzanu Almáši Koreňovú Zvolenčanom zvlášť predstavovať nemusíme. Široko ďaleko je známa ako autorka vytvárajúca unikátne bábky. Motívy pre príbehy v knihe hľadala priamo u ľudí, ktorých osobné príbehy pozná.„Samostatný námet na knihu vznikol na základe myšlienky, prečo by mali byť rozprávkové knihy len pre deti.“ Ozrejmila autorka. „Mojim cieľom pri tvorení knihy bolo, aby si ľudia ešte viac cez príbehy zvedomili napríklad to, ako sami so sebou a svojím okolím komunikujú, aké majú naučené vzorce správania, ako reagujú v rôznych životných situáciách, ako si vážia sami seba, …“

Krst knihy prebiehal v priestoroch Hotela Academic vo Zvolene. Krstnou mamou rozprávkovej knihy bola spisovateľka Denisa Ogino, ktorá sa preslávila dielami „S dušou Japonky“,„Sushi v dushi“, „Navarme si Japonsko“. Krstná mama prezradila, čím bola kniha pokrstená. „Krstili sme takzvanými čačkami – mačkami, teda flitrami, korálikmi, ústrižkami jemných látok.Toto všetko a aj iné drobnosti Zuzana používa stále pri svojom tvorení.“

ZUZANA ALMÁŠI KOREŇOVÁ: KNIŽKU SI PÝTALI ĽUDIA, KTORÝM SA PÁČIA MOJE BÁBKY

Kedy ste začali prvýkrát rozmýšľať nad písaním knihy?

Prvý impulz napísať knihu bol dávno, asi tri roky dozadu. Keď si ľudia, ktorým sa páčia moje bábky,vypýtali odo mňa aj knihu. Ku každej bábke vždy píšem unikátny sprievodný text a tak sa bábka stáva ešte viac osobnou. Dopyt po knihe bol pre mňa dostatočne veľké nakopnutie, aby vznikla. Nakoľko sa neustále vzdelávam a záleží mi na tom, ako komunikujem so sebou a svojim okolím, čakala som, kým ešte absolvujem špičkové komunikačné a NLP (Neuro-Lingvistické Programovanie, pozn. red.) tréningy na svetovej úrovni.Tam som získala ešte lepšie nástroje, ako lepšie podávať príbehy tak, aby zanechali v ľuďoch silný dojem a dlhý pozitívny odkaz. Slovo je veľmi silný nástroj a mojim cieľom je, aby tento nástroj pomáhal ľuďom pri ich pozitívnych osobných zmenách.

Ako vznikol názov knihy?

Už som mala napísanú knihu. Mala som aj predstavu, kde ju dám tlačiť. Jediné, čo mi chýbalo, bol názov knihy. Môj manžel je bývalý technik u lietadiel. Spomenula som si, že kým lietadlo ešte stojí nachystané pred odletom, z niektorých jeho častí visia dlhé červené pruhy s nápisom „Remove Before Flight“, čo v preklade doslova znamená „Sňať pred letom“. Časti, ktoré sú takto označené, to sú rôzne kryty, filtre, záklapky a ony majú ochrannú funkciu, kým lietadlo stojí. Aby však mohlo bezpečne vzlietnuť a letieť, všetky tieto označené krytky treba z lietadla zložiť. No a podobne je to aj v živote človeka. Kým je v zóne komfortu a nikam z nej nevychádza, je veľmi pravdepodobné, že nosí v sebe rôzne krivdy, obmedzujúce presvedčenia, predsudky, strachy a podobne. To sú tie pomyselné „ochranné kryty“, nazvime ich istoty. Keď chce človek vyjsť mimo túto zónu a zažívať nové situácie, stretávať nových ľudí, spoznávať nové možnosti, …, tak to si vyžaduje odložiť „istoty“ bokom a namiesto nich vpustiť do života nadšenie, zvedavosť, slobodu v rozhodovaní, otvorenú myseľ, … A vtedy človek môže prežívať svoj bezpečný a slobodný „let“.

Názov „Remove Before Flight“ a aj celá kniha je o metaforách. Používam ich veľmi často a už niekoľko rokov. Niekedy som nevedela špecifikovať, prečo sú pre mňa aj mojich zákazníkov a klientov pri školeniach a seminároch metafory také významné. V súčasnosti už presne viem, v čom spočíva ich kúzlo a sila. Metafory vytvárajú v hlavách čitateľov aj poslucháčov jasné predstavy a veľké obrazy.Preto sú moje rozprávanie aj príbehy silno a ľahko zapamätateľné.

Čím sú výnimočné bábky, ktoré sa nachádzajú v knihe?

Mala som chuť robiť niečo iné, nemám rada stereotyp. V lete som začala vyrábať bábky špeciálne pre knihu. Ani neviem, prečo sa mi vtedy pod rukami zrodil práve pilot. Povedala som si, že to tak má byť a vzniklo spolu 7 rôznych pilotov. Ku každému som napísala jeden príbeh.

Ako ste vnímali samotný krst vašej knižnej prvotiny?

Veľmi sa mi páči, ako skvele sa moja priateľka, komunitná organizátorka Sanja Nikolov chopila úlohy moderátorky. Sprevádzala nás celým krstom. Mala som úžasnú krstnú mamu, spisovateľku Denisu Ogino a veľmi mi pomohla s organizáciou aj ďalšia priateľka, Alžbetka Staníková. Tieto dámy sú doslova ženy činu a otvorené sú novým výzvam. Nesmierne si ich vážim. Rovnako veľmi ma potešilo, že prišlo veľa ľudí a dokonca niektorí merali aj cestu z iných miest. Som za to všetko veľmi vďačná.