Divadelná hra Ten okamih patril mne citlivo zaznamenáva príbeh dvoch výnimočných osobností: lekára, spisovateľa, významného dramatika Antona Pavloviča Čechova a poprednej herečky legendárneho moskovského divadla MCHAT Oľgy Leonardovnej Knipperovej.

ten okamih_plagatChorľavejúci Anton Pavlovič sa liečil, písal svoje slávne hry a listy na Kryme, jeho neskoršia manželka Oľga v nich stvárňovala hlavné postavy a písala mu o osude inscenácií a udalostiach v Moskve. Úctyhodnú vzdialenosť 1500 kilometrov vytrvalo prekonávali stovky ich listov. V nich sú autenticky zachytené nie iba zaujímavé fakty, ale i napätie z odlúčenia a hrejivé pocity vyplývajúce zo vzácnych spoločných okamihov.

Autorka Anne Habecková – Adamecková vychádzala zo zachovanej bohatej korešpondencie, kde vedľa seba stoja duchaplné súboje myšlienok, ale i navonok banálne veci a každodenné problémy. Okrem krásnych a ojedinelých vyznaní lásky sú súčasťou týchto partnerských dialógov na diaľku i nadčasové pohľady na umenie a zaujímavé výpovede o vzniku hier Čajka, Ujo Váňa, Tri sestry, Višňový sad, ktoré patria medzi klenoty dramatickej tvorby vôbec. Divadlo JGT uvádza hru pri príležitosti životného jubilea Anity Krepčárovej – Šafárikovej, ktorá stvárňuje O. L. Knipperovú a A.P. Čechova zosobňuje práve jej manžel Štefan Šafárik.

Režiséra a autora scénickej hudby Kamila Žišku pozná slovenská divadelná verejnosť ako inscenátora autentických príbehov s výrazným estetickým cítením a etickým presahom. Návštevníkom nášho divadla je povedomý poetickým režijným rukopisom inscenácie o živote J. G. Tajovského Na konci… Komorné prostredie štúdia DJGT umocňuje výpoveď a intímne ovzdušie divadelnej hry, v ktorej zaznie i veta: „Bozkávam Tvoje oči, aby ich nik neľúbil“. Inscenácia je určená divadelným fajnšmekrom, študentom a všetkým záujemcom o pútavý a lyrický príbeh týchto známych osobností.

Predstavenie bude maž v štúdiu Divadla Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene premiéru v piatok 23. októbra o 18.30 h, v predpremiére ho uvedú už o deň skôr.