Pod pojmom „nočné videnie“ si stále väčšina ľudí predstavuje zariadenia z akčných filmov v podobe akýchsi okuliarov, ktoré vytvoria nositeľovi typický zelený obraz, s ktorým dokonale vidí aj v tme. Realita je však trochu iná.

Odlišný princíp, odlišné výhody. A aj nevýhody

Prístroje na nočné videnie môžeme rozdeliť na dve kategórie. Do prvej spadajú prístroje, ktoré využívajú zostatkové svetlo, ktoré mnohonásobne zosilnia, vďaka čomu umožnia používateľovi vidieť aj v noci. Toto sú tie prístroje, ktoré zvykneme „ľudovo“ nazývať nočné videnie.

Sú však aj prístroje, ktoré nočný obraz vytvárajú síce podobne ako akékoľvek iné optické prístroje, avšak pracujú s infračerveným žiarením. Označujú sa ako termovízie alebo termokamery. Každý spôsob „nočného videnia“ tak prináša iný obraz a pochopiteľne aj iné výhody, či nevýhody.

Hlavné slovo bude mať určite aj cena

Nočné videnia, čiže prístroje, ktoré pracujú so zostatkovým svetlom, poskytujú detailnejší, tým pádom krajší obraz a môžu byť aj výrazne lacnejšie. To znie ako jasná voľba, ale samozrejme, také jednoduché to nebude. Nevýhodou takýchto nočných videní je ich krátky dosah a prípadná nutnosť využívať prísvit, čo pochopiteľne odhaľuje pozorovateľa.

A práve v týchto aspektoch sú lepšie termovízie. S ich pomocou dokážete pozorovať zviera na vzdialenosť niekoľko stoviek metrov a kľudne aj na kilometer. A keďže termovízie nepotrebujú žiadny prísvit, vy sám budete pri ich používaní nepozorovaný.

Áno, na trhu nájdete aj nočné videnia, ktoré nepotrebujú prísvit a poradia si aj so svetlom z hviezd alebo dokonca zo vzdialených svetiel blízkeho mesta, avšak cena takýchto prístrojov je na úrovni naozaj špičkových termovízií. A tu už stojí za zváženie, či sa oplatí pri takejto investovanej sume držať sa „klasických“ nočných videní.