Európske podujatie Noc divadiel už po desiaty krát spája jednotlivé slovenské a európske divadlá. Posilňuje tak vzťah javiska s divadelným publikom a lokálnym prostredím.

Noc divadiel vznikla v Chorvátsku. Na Slovensku ju koordinuje Divadelný ústav v Bratislave a za jej najdôležitejšie atribúty považuje otvorenosť, interakciu či prepájanie. Tematicky sa tento ročník zameriava na Nežnú revolúciu. Tretia novembrová sobota bude aj v Divadle Jozefa Gregora Tajovského patriť noci, počas ktorej sa v divadle nezhasne, ale naopak – divákom budú ponúknuté netradičnejšie zážitky.

V úvodnej diskusii s autorkou hry Antikvariát, spisovateľkou a aktivistkou Ľubou Lesnou od 19.30 hod, v divadelnom foyer si spoločne návštevníci pripomenú tridsiate výročie Nežnej revolúcie.

O 21.00 hod, sa epicentrum diania z foyer presunie na javisko. Inscenácia Antikvariát vychádza z rovnomennej novely Ľuby Lesnej z knihy Tisícročná žena. Je to divadelná produkcia Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave v réžii Viery Dubačovej, v ktorej účinkujú herci Emília Vášáryová, Lucia Lapišáková, Michal Ďuriš a Miloš Cibula.

Ide o mrazivé historické fakty, ktoré súvisia s populárnym bratislavským antikvariátom Steiner v období protižidovských represálií na začiatku štyridsiatych rokov, v nacistickom Slovenskom štáte. Protagonisti predstavenia sa stretávajú na výstave, venovanej známemu spisovateľovi. Spolu s návštevníkmi si výstavu pozerá aj Lydka, ktorá pochopila, že teraz prišiel čas pre jej príbeh… Po skončení predstavenia je pred budovou DJGT naplánované tradičné stretnutie pri Novembrových sviečkach, kde si hostia, diváci a okoloidúci pripomenú odkazy Nežnej revolúcie.

V sobotu 16. novembra sú všetci priaznivci divadla pozvaní na stretnutie s umeleckým súborom DJGT a atraktívnymi hosťami v nezabudnuteľnej atmosfére odkazu o potrebe slobody a obhajovania ľudských hodnôt, ktoré si treba vytrvalo pripomínať tak v divadle ako i v našej spoločnosti.