Manuálna práca nie je len o námahe, ale aj o radosti a odreagovaní. Svoje o tom môžu povedať ľudia, ktorí takto trávia voľné víkendové chvíle pri pobyte vo svojej záhrade či na chate.

Vonku je stále čo robiť a v spojení s prírodou predstavuje manuálna práca v dnešnom hektickom období aj príjemný psychologický relax. Pochopiteľne, najviac sa vonku dá robiť na jar a v lete. Sú však práce, ktoré neustávajú ani na jeseň a cez zimu. Preto sa na zimu pripravte a ak radi pracujete vonku, nemusíte zúfať.

Píliť sa dá za každého počasia

Najmä majitelia rodinných domov či chát nielen v okolí Zvolena, ale kdekoľvek na Slovensku, potvrdia, že píliť sa dá za každého počasia. A píliť drevo v prípade, že ním kúrite, je doslova nevyhnutné. Preto je dôležité, aby vaša motorová píla bola pripravená aj na jeseň či na zimu, a aby zvládla aj očakávané náročnejšie poveternostné podmienky. Ak nemáte takú pílu, stavte na istotu a kúpte si radšej novú. Na trhu sú dostupné elektrické, benzínové či akumulátorové píly s dostatočným výkonom a výdržou.

Údržba terénu pred jarou

Najmä ak máte chatu či záhradu v členitejšom teréne, a ak napríklad na hranicu vášho pozemku zasahujú rôzne kríky či húštiny, tak by ste mali svoj pozemok priebežne „čistiť“ aj počas jesene a zimy. Pred jarnou vegetáciou predsa nechcete, aby ste mali trávnik či pôdu zarastenú tým, čo tam nepatrí. Na údržbu členitejších terénov slúži krovinorez alebo vyžínač. Oba tieto prístroje si poradia aj v náročnejších podmienkach a vyznačujú sa vysokým výkonom. Vďaka tzv. „T-rukoväti“ sa dajú ovládať ľahšie než v minulosti.

Práca alebo zábava?

Ak robíte sami na vlastnom a pre seba, tak je manuálna práca v podstate aj zábavou a príjemným spestrením času. Aby bol však výsledok dokonalý, potrebujete aj správne nástroje, čiže aj spomínané krovinorezy či motorové píly. A to aj počas jesene a zimy.