BBonline.sk (M. Baranyai) | 22.2.2013

Nezamestnanosť v Banskobystrickom kraji stúpa

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny opäť nepotešil. Trend stúpajúcej nezamestnanosti sa potvrdil piaty mesiac po sebe a v januári 2013 sa miera evidovanej nezamestnanosti v Banskobystrickom kraji vyšplhala až na 20,56%.

jan13_791

Zdroj: ÚPSVaR

Firmy a analytici už minulý rok predpovedali rast nezamestnanosti, ktorou príčinou mala byť novela zákonníka práce a zvýšenie odvodov z práce na dohodu.

Minister práce Richter má iný názor. Po dnešnom rokovaní vlády vylúčil vplyv novelizovaného Zákonníka práce na nezamestnanosť na Slovensku a riešením nepriaznivého stavu by mala byť účinná politika zamestnanosti. Situáciu na trhu práce považuje za vážnu aj minister financií. “Je to nepríjemné obdobie, ktoré musíme prežiť. Malo by to podľa informácií, ktoré máme, z hľadiska vnímania celého priestoru v Európe, trvať ešte približne pol roka. Všetci očakávame, hlavne na základe oživenia v Nemecku, že situácia sa má zlepšiť v druhej polovici tohto roka,” uviedol po rokovaní vlády Kažimír.

Podľa analytikov by nezamestnanosť vplyvom sezónnych výkyvov, najmä v poľnohospodárstve a stavebníctve mohla klesnúť s príchodom jari.

Banskobystrický kraj eviduje 72 009 nezamestnaných čo je druhý najvyšší počet na Slovensku. Viac má len Prešovský kraj. V Banskobystrickom kraji sú na tom najhoršie Rimavská Sobota a Revúca, ktoré majú 34% mieru nezamestnanosti. Naopak Banská Bystrica eviduje 6 309 nezamestnaných čo predstavuje 9,81%.