PR článok | Foto: {MARCHPN} / Shutterstock.com | 10.9.2020

Nesmrteľné rifle: Od montérok po luxusný kúsok oblečenia

Džíny, rifle, texasky. Nech už im hovoríte akokoľvek, tento kúsok oblečenia asi nikomu z vás v skrini nechýba. Do dnešných moderných šatníkov si ale rifle hľadali cestu dlho. Ako sa pôvodne pánske rifle ako montérky dostali až na svetové móla?

Kde sa vzali rifle?

Prvé rifle vznikli v roku 1873. Vyrobil ich Levi Strauss ako pracovný odev. Pôvodne to boli hlavne pánske rifle obľúbené medzi farmármi, zlatokopmi, robotníkmi a americkými kovbojmi. Vďaka pevnému materiálu rifle čo to vydržali a plnili funkciu akýchsi montérok. Dnes značku Levi’s nosia svetové celebrity a z pracovného odevu sa stal nesmrteľný kúsok v šatníku.

Rifle po druhej svetovej vojne

Rifle sa kúskom spadajúcim pod bežné oblečenie stali až po roku 1945. Už to ale neboli pracovné nohavice. Bol to symbol rebélie. V 50. rokoch ich nosili také celebrity ako Marilyn Monroe alebo James Dean. Práve oni spopularizovali rifle tak, že sa z nich stal módny hit, po ktorom túžili všetci teenageri. Bohužiaľ ale s popularitou riflí ako symbolom rebélie prišli aj zákazy ich nosenia v mnohých školách.

Trend riflí sa vyvíjal ďalej

Od klasických širších strihov cez čierne rifle a trojštvrťovú dĺžku sa v rifľovom priemysle začali presadzovať ďalší výrobcovia – Lee alebo Wrangler. 60. roky priniesli trend zvonových nohavíc, výšiviek, kamienkov a cvočkov. Rifľovina sa používala aj na bundy alebo košele. V tomto období predstavovali rifle slobodu – v obliekaní aj myslení.

Rifle na svetových mólach

V 90. rokoch sa vrátil trend lacláčov a tzv. mrkváče. Až na prelome tisícročia konečne poznávame slim strih a skinny rifle, najmä potom tie s nízkym pásom. Bokovky boli na začiatku 21. storočia naozaj veľmi obľúbené. Dnes ich ale vystriedal vysoký pás, ktorý, trúfame si povedať, o niečo viac lichotia postave.

Rifle sa od dôb pracovných nohavíc dostali až na svetové móla. Nájdete ich v kolekciách niekoľkých svetových módnych návrhárov. Máte možnosť vybrať si rifle presne pre vás tak, aby sedeli vašej postave. Je jedno s čím ich skombinujete a aký strih zvolíte. Rifle sú základným kúskom šatníku, ktorý by nemal chýbať nikomu z nás. Zákazníci z Česka môžu vyberať pánské rifle na Heureka.cz.