Polícia posilní hliadky na cestách, ktoré majú pôsobiť najmä preventívnou formou. Dôvodom je nárast dopravných nehôd.

nehoda
Ilustračné foto KRPZ BB

V Banskobystrickom kraji zaevidovalo Krajské riaditeľstvo policajného zboru od začiatku roka 2013 do 15. januára 74 dopravných nehôd, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2012 o 23 dopravných nehôd viac. Pri týchto nehodách našťastie neprišiel nikto o život, ale desať osôb sa zranilo ťažko, o jeden viac ako vlani a 33 osôb sa pri nehodách zranili ľahko, čo je o trinásť viac ako vlani v rovnakom období.

Najvýraznejší nárast dopravných nehôd v Banskobystrickom kraji sme zaevidovali v okrese Žiar nad Hronom. Za päťnásť dní sa tu stalo 25 dopravných nehôd, čo je o šestnásť viac ako vlani. Pri týchto nehodách sa jedenásť osôb zranilo, z toho šesť osôb ťažko. Počet zranených pri týchto nehodách je o desať viac ako vlani. Vo väčšine prípadov išlo o zrážku dvoch vozidiel, alebo o zrážku vozidla s pevnou prekážkou (zvodidlá), v dvoch prípadoch išlo o zrážku s chodcom. Najčastejšou príčinou dopravných nehôd, až 99 %, bolo neprispôsobenie rýchlosti jazdy najmä schopnostiam vodiča, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať.

Tento nevyhovujúci stav dopravnej nehodovosti súvisí nielen so zhoršenými poveternostnými podmienkami, ale v mnohých prípadoch tu ide o zlyhanie ľudského faktora, hlavne o precenenie schopností vodiča. V tomto období, ale aj v priebehu ďalších dní, bude na našich cestách maximálny počet policajtov, ktorí budú najmä preventívnou formou pôsobiť voči účastníkom cestnej premávky. Nekompromisní však budú voči tým účastníkom, ktorí sa dopustia porušenia pravidiel cestnej premávky. Aj napriek sneženiu, kedy by už zimné pneumatiky mali byť samozrejmosťou, stále evidujeme prípady nehôd či škodových udalostí, ktorých príčinou bolo použitie letných pneumatík. Vodiči by mali zvážiť, či s takto vybaveným autom vyrazia na cesty. Nielen že môžu zaviniť nehodu a pripraviť nevinné osoby o zdravie či život, ale hrozia im aj pokuty. Stále platí, že predísť nehodám v takýchto podmienkach možno najmä použitím zimných pneumatík, ale aj znížením rýchlosti a zvýšením vzdialenosti medzi vozidlami.

Za nepoužitie zimných pneumatík zákon ukladá sankciu 60 eur. Neodstránenie ľadu a snehu, ktorý by sa mohol počas jazdy uvoľniť vyjde vodiča tiež na 60 eur. Nepoužitie svetiel za zníženej viditeľnosti ďalších 60 eur a nepoužitie svetiel do hmly 30 eur. Ak je vozidlo technicky nespôsobilé na cestnú premávku, policajt je oprávnený zadržať osvedčenie o evidencii vozidla.