Vo zvolenskej nemocnici sa po niekoľkých mesiacoch budú môcť budúce mamičky zúčastniť predpôrodných kurzov. Tie boli, vzhľadom na epidemiologické opatrenia, zrušené, avšak od pondelka 1. júna sa otvárajú opäť a záujem o ne je veľký.

Predpôrodná príprava pre budúce mamičky, ale aj ich partnerov je vo zvolenskej nemocnici veľmi obľúbená. ,,Tieto kurzy sa konali u nás od minulého roka a nastávajúci rodičia si ich veľmi pochvaľujú. Sme radi, že súčasná situácia umožňuje opäť ich otvoriť, konať sa budú od júna každú stredu,“ hovorí vedúca pôrodná asistentka Katarína Farbiaková.

Prihlásiť sa na prípravu je možné priamo na Gynekologicko-pôrodníckom oddelení na telefónnom čísle 045/5201 664. ,,Súčasťou predpôrodnej prípravy je v prípade záujmu aj prehliadka pôrodných sál, avšak počas terajšieho núdzového stavu v nemocniciach to, žiaľ, nie je možné. Akonáhle to situácia umožní, vrátime sa aj k týmto prehliadkam, ktoré mnohé mamičky oceňujú,“ dodáva Farbiaková.

Od polovice apríla je v Nemocnici Zvolen opätovne možná i prítomnosť otca či inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Ich prítomnosť pozitívne ovplyvňuje prebiehajúci pôrod, znižuje úroveň stresu a vnímanie bolesti rodičkou, čo vedie k nižšej potrebe intervencií zo strany personálu pôrodnice a nižšej spotrebe analgetík. Od začiatku roka sa v Nemocnici Zvolen narodilo 461 detí, z toho 218 dievčat a 243 chlapcov.