Po úspešnom románe Deväť – Príbeh Ďatlovovej výpravy zvolenskej spisovateľke Erike Jarkovskej vyšla nedávno kniha Nemecká krv, ktorá je príbehom o živote, priateľstve a láske a tiež o odvahe, utrpení, zrade a odpustení. Autorka uvedie knihu do života v stredu 25. septembra v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene.
V Nemeckej krvi (Enribook, 2024) rovnako ako v predošlých románoch, s výnimkou knihy Mŕtvi nemôžu milovať, sa Erika Jarkovská vracia do minulosti a dej stavia na skutočných ľuďoch a ich príbehoch. Hlavní hrdinovia jej nového historického románu Nemecká krv (Enribook, 2024) sú jej predkovia. Ako uvádza, neurobili dieru do sveta, nezanechali významné objavy, umelecké diela ani závratné majetky. Avšak ostali po nich potomkovia, spomienky a rodinné hodnoty – ako po iných karpatských Nemcoch, ktorí celkom prirodzene považovali Slovensko za svoju domovinu…
Ukážka z knihy: „Mníšky nám opakovali, že Bohu treba blahorečiť za dobré i zlé, pretože utrpenie človeka je trestom za jeho hriechy a vďaka nemu sa stáva lepším. No neraz si kladiem otázku, či hriechy moje, súrodencov, rodičov alebo kohokoľvek z našej rodiny boli skutočne až také veľké, aby sme museli toľko vytrpieť.“
Dej historického románu Nemecká krv sa začína v období, keď sa osídľovali oblasti niekdajšieho Uhorského kráľovstva. Podstatná časť je zasadená do prvej polovice dvadsiateho storočia a očami hlavných protagonistov približuje nielen ich osudy, ale aj udalosti v obci Turček, ležiacej v oblasti nazývanej Hauerland.
„Keďže som poznala životné osudy mojich príbuzných, povedala som si, že by mohli alebo mali čo povedať aj iným, a že keď mám tú možnosť a schopnosť písať, musím ju využiť. Zároveň som to plánovala ako pamiatku na prastarých a starých rodičov aj môjho otca a mamu, v neposlednom rade aj ako poctu rodnej obci Turček a obyvateľom nemeckej národnosti, ktorí z nej boli nútení odísť na konci druhej svetovej vojny a krátko po nej na základe Benešových dekrétov. Ale kniha je venovaná, pochopiteľne, aj všetkým tým, ktorí v nej žijú dodnes,“ hovorí Erika Jarkovská.
V dedinke Turček (okres Turčianske Teplice) žila autorka pätnásť rokov a ako hovorí, počas detstva vnímala svoju rodnú obec snáď ako každé dieťa, ako miesto, kde bývala s rodičmi a súrodencami. A ako adolescent z nej, tiež ako mnoho iných, túžila vyletieť do sveta.
„Až s odstupom času som vnímala a vnímam Turček ako miesto, kde ostali moje korene, spomienky, zážitky, nostalgia, radosti aj smútky, vône a taká tá ťažko opísateľná atmosféra, ktorú je cítiť každým pórom tela. V plných dúškoch ju nasávam pľúcami a hruď mi napĺňa eufória, len čo prekročím hranicu obce…“
Viac o spisovateľke Erike Jarkovskej, jej novom románe aj ďalších jej knihách, sa dozviete na slovnostnom uvedení knihy Nemecká krv do života. Uskutoční sa v stredu 25. septembra 2024 o 16.00 h v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra vo Zvolene. O kultúrny program sa postará spevácka skupina Karpatskonemeckého spolku z Turčeka.
Erika Jarkovská žije a pôsobí vo Zvolene. Na knižnom trhu sa etabluje ako autorka historických, spoločenských, v poslednej dobe aj mysterióznych príbehov. Vo svojej tvorbe beletristicky spracováva historické udalosti, ako aj životy skutočných dejinných postáv. Žije a pôsobí vo Zvolene. Doteraz jej vyšli romány: Mŕtvi nemôžu milovať (2015, v českom preklade 2021), Osamelé vtáča (2015), Spútaná divočinou (2016, v českom preklade 2019), Posledný potomok (2017), Sny vo vetre (2018), Bojovníci dúhy (2018), Ľaliové deti (2019), Mary z Genesee (2020), Deväť – Príbeh Ďatlovovej výpravy (2022, v českom preklade 2024), Nemecká krv (2024). Rôzne informácie a zaujímavosti o knihe Nemecká krv nájdete aj tu.
V roku 2016 založila vlastné vydavateľstvo Enribook, v ktorom pomáha presadiť sa tým autorom, ktorí márne hľadajú vydavateľa, alebo majú o vydaní knihy vlastné predstavy. V tomto smere im ponúka odbornú pomoc a maximálnu možnú mieru slobody v rozhodovaní.