Zuzana Staníková, foto: Miloš Marcinek | 26.2.2011

(Ne)chceme nový obchod. Alebo?

Akční obyvatelia sídliska Sekier majú nový objekt záujmu. Vždy ekologická Bučina prestáva byť stredobodom pozornosti, štafetu preberá obchodný dom. Ten, ktorý ešte nestojí, ale raz bude. Ten, ktorý tu dlhodobo chýba. Vlastne ten JEDINÝ obchodný dom na Sekieri.

Dočítala som sa, že mamičky a penzisti nie sú s týmto nápadom príliš stotožnení. Uznávam, majú dôvody, prečo byť proti. Zo stavby bude fakt strašný bodrel. Možno namiesto feťákov, ktorí chodili do schátralého domu kultúry, kde obchodný dom bude stáť, tam budú chodiť bezdomovci. Možno to znamená zdrvujúcu konkurenciu pre malé obchodíky. Ale možno to celé bude fakt menej nebezpečné ako ďalšia priemyselná firma alebo krčma…

Aj dôchodcovia zrejme menia ranné zvyky. Smútia za miestom na prechádzky. Žeby mal byť tento obchodný dom horším vychádzkovým parkom ako ten (silný partner) na Západe? Nuž, o tomto asi rozhodnú najvýhodnejšie cenové orientácie v jednotlivých par… obchodných domoch.

Minca má dve strany. Tvár tri (niekedy aj viac).

Na obhajobu obyvateľov Sekiera, či mladších, alebo starších, treba priznať, že napriek všetkým pozitívam sú tu aj nežiaduce efekty ako napríklad zvýšená koncentrácia dopravy (veď kto už by to obchoďáku chodil pešo), s tým spojený hluk z verejnej a osobnej dopravy (výrobcovia empétrojek a protihlukových plastových okien sa potešia…), vyššie emisie (aspoň sa Bučina bude mať za čo skryť) a podstatne výraznejšie riziko zranenia detí hrajúcich sa na uliciach v blízkosti prístupových ciest (tu nemám vtipný komentár, úprimne dúfam, že investor stavby alebo mesto zabezpečí široké ohradené chodníky pre tých peších snaživcov).

Áno, viem, obchodný dom nie je kostol, aj keď nejeden z nás tam trávi toľko času, akoby bol. Ale bude stáť priamo pod kostolom, čo okrem neoceniteľných nových pracovných miest pre Sekierčanov znamená aj rýchly a hlavne lacný nákup ingrediencií na nedeľný obed cestou z omše a nové parkovacie miesta pre lenivcov (alebo tých, ktorí to do svätostánku majú ďaleko).

A to nespomínam lekáreň, ktorá je dnes už bežnou súčasťou od rána do noci otvorených obchodných domov. Tak čo, ešte stále je tá stavba na Sekieri tak strašne zbytočná?