Čas prázdnin nám prináša príjemné chvíle oddychu, no zároveň robí mnohým rodičom starosti ako ustrážiť svoje deti. Hlavne tie staršie sú viac – menej odkázané sami na seba a tak si čas krátia rôznym spôsobom. Často si však neuvedomujú, že ich spôsob zábavy nemusí byť príjemný každému, dokonca môže obťažovať okolie.

jana lajosova
Poradkyňa Jana Lajošová.

Oslovil ma starší manželský pár, ktorý si nevedel dať rady s dospievajúcim susedom. Kým sú rodičia v práci, svoj čas trávi s rovesníkmi na dvore. Samozrejme, ako to už u takýchto mladíkov býva, ich hlučná zábava ruší týchto starších susedov. Loptou im okopáva plot, otrháva stromy v záhrade a podobne. Ak ho na to upozornia, partia mladých ľudí má z toho ešte väčšiu zábavu. Títo manželia upozornili aj rodičov, avšak tým sa nechce veriť, že ich syn je schopný takýchto kúskov. Preto ma títo starší manželia požiadali o radu ako by mohli celú situáciu riešiť. Obrátiť sa na verejné inštitúcie, či už mestský úrad alebo políciu, som považovala za príliš radikálny krok, ktorý by mohol viesť naopak k ešte zhoršeným vzťahom. Preto som sa rozhodla využiť moje skúsenosti profesionálneho kouča a nájsť riešenie, ktoré by viedlo k vzájomnej spokojnosti. Oslovila som matku mladíka s tým, že som jej vysvetlila v akej veci ma kontaktovali jej susedia. Bola najprv rozčúlená, nepáčilo sa jej, že sa do toho problému mieša niekto cudzí. Pochopiteľne mala takisto výhrady voči námietkam susedov. Nepovažovala za dôležité riešiť tento spor. Po našom vzájomnom rozhovore napokon pozvala k sebe aj druhú stranu. Asi bolo užitočné, že do tohto sporu vstúpil niekto tretí, kto dokázal tlmiť zbytočné emócie. Matka priznala, že nechcela veriť starším manželom, pretože v jej prítomnosti sa syn správa úplne normálne a v podstate s ním nemá ani doma či v škole problémy. V prítomnosti oboch strán už mladý muž nedokázal „zatĺkať“ svoje správanie a priznal, že niektorý spôsob zábavy nie je v poriadku. Bola som rada, že sa celá záležitosť vyriešila.

mojSliac_logoRGBO čo viac som sa však potešila, keď ma táto staršia pani stretla náhodou na ulici a poďakovala mi ešte raz za pomoc. Dôležité bolo, že sme problém nemuseli riešiť radikálnym spôsobom. Celá spokojná mi oznámila, že mladý muž jej dokonca minule pokosil aj trávnik. Dostal za to aj menšiu odmenu.

Jana Lajošová, poradkyňa pre občanov, Sliač,
janka.lajosova076@gmail.com,
tel.: 0949 274 322.