Tradičným pozdravom účastníkov Cyklojazdy histórie odštartoval v sobotu vo Zvolene jubilejný 30. ročník turistického a vlastivedného podujatia Národný výstup na Pustý hrad.

Ako TASR informoval Branislav Mikšík zo zvolenského magistrátu, na návštevníkov počas dňa čaká vystúpenie šermiarsko-divadelnej skupiny ViaHistorica s novým predstavením Od Viedne k Štúrovcom, sokoliari sv. Bavona a o hudobný zážitok sa postará slovenská folková/country legenda Bukasový masív.

Kultúrny program doplnia sprievodné aktivity ako výstava fotografií Pustý hrad vykopaný spod sutín – archeologický výskum a pamiatková obnova 1992 – 2022, rovnako výstava najkrajších archeologických nálezov z tohto roku, prehliadka hradu s odborným výkladom, historická lukostreľba, razba mincí, ale aj hry a remeselné dielne pre deti.

Pri posledných dvoch ročníkoch dominovali vizuálom podujatia predmety objavené pri archeologickom výskume.

„V roku 2020 to bola rukoväť dýky zo slonoviny s plasticky stvárneným motívom pasovania do rytierskeho stavu, v roku 2021 zas mušľa spojená s púťou do severošpanielskeho mesta Santiago de Compostela. Teraz je symbolom podujatia hlavná vstupná brána Horného hradu,“ priblížil Mikšík.

Na rekonštrukciu hlavnej vstupnej brány Horného hradu je zameraná 31. sezóna archeologického výskumu na Pustom hrade.