Neustále sa zvyšujúci počet hospitalizovaných pacientov so sebou prináša aj zvýšený počet rizikových pacientov, u ktorých je pravdepodobnosť vzniku  nemocničných (nozokomiálnych) nákaz vyššia a jej prognóza závažnejšia.

Tieto infekcie sú sprievodným javom ústavnej zdravotníckej starostlivosti na celom svete aj na začiatku 21. storočia, Slovensko nevynímajúc. K 22. októbru tohto roku eviduje verejné zdravotníctvo  na celom Slovensku 4212 prípadov nozokomiálnych nákaz v zdravotníckych zariadeniach, pričom 18 takýchto infekcií pacientov skončilo ich úmrtím. Za rok 2009 evidovali odborníci 5694 prípadov nozokomiálnych nákaz  z   1 137 541 hospitalizovaných pacientov, čo predstavuje incidenciu 0,5 %.  Zdravotnícke zariadenia v SR nahlásili vlani 26 úmrtí pacientov na nozokomiálne nákazy – v Bratislavskom kraji jeden prípad úmrtia, v Trnavskom päť, v Nitrianskom traja, v Žilinskom 12, Košickom tri, v Prešovskom dva, pričom v Trenčianskom a Banskobystrickom kraji nebol hlásený ani jeden prípad úmrtia.

Ako uviedol vedúci oddelenia nemocničných nákaz Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici MUDr. Pavol Lokša, v Banskobystrickom kraji bolo vlani zo zdravotníckych zariadení  nahlásených celkom 583 nemocničných nákaz, čo je nárast oproti roku 2008 o 2,5 percenta. Incidencia pri 139 543 hospitalizovaných pacientoch bola 0,4 percenta. V tomto roku bolo k 28.10. v Banskobystrickom kraji nahlásených 387 prípadov nozokomiálnych nákaz.

Podľa renomovaných slovenských odborníkov, zaoberajúcich sa touto problematikou (v SR existuje aj Spoločnosť nozokomiálnych nákaz) nízke čísla nemusia vypovedať o kvalite zdravotníckych zariadení v tom-ktorom kraji. „Renomované zdravotnícke zariadenia vo vyspelých štátoch Európy, napríklad v Nemecku, či Rakúsku uvádzajú incidenciu od štyroch do osem percent. Lenže tam je už zaužívanou praxou nákazy- ak sa už vyskytnú- naozaj nahlásiť. Problematika výskytu týchto nákaz, boj proti nim, ako aj  preventívne opatrenia, sa ešte stále v slovenských  zdravotníckych zariadeniach podceňujú. Evidujeme aj pomerne veľké regionálne rozdiely. V niektorých oblastiach, ktoré monitorovaniu týchto nákaz zodpovednejšie, nám nahlasujú niekoľkonásobne vyšší výskyt nemocničných nákaz, ako je uvádzaná vlaňajšia incidencia“, konštatoval MUDr. Lokša. Snahou slovenských odborníkov je preto skvalitniť tzv. hlásnu službu, aby lekári a odborníci sa neriadili dnes ešte stále rozšíreným „pravidlom“, že keď nákazu nenahlásia, nebudú problémy. Je to naozaj falošná ilúzia už aj preto, že nemocničným nákazám sa nedarí úplne sa vyhnúť kvôli vysokej rezistencii viacerých kmeňov mikróbov ani v špičkových klinikách. „Je potrebné uviesť, že už  aj na Slovensku narastá počet priznaných nákaz a v zdravotníckych zariadeniach  sú vedúci pracovníci, ktorí majú konečne ochotu ich nielen priznať a liečiť, ale dôslednou prevenciou im aj predchádzať. Pri zdravotníckych zariadeniach pôsobia nemocničné komisie, ktoré sa týmto nákazám pravidelne každý štvrťrok venujú. Intenzívne sa zaoberajú otázkou čo s nimi a my im v tom pomáhame, pretože máme  riešenia“, zdôrazňuje MUDr. Lokša.  Na rozdiel od šiestich až ôsmich percent pacientov s nemocničnými nákazami v špičkových nemocniciach na západe, priznávajú slovenské už uvedené necelé percento. Neznamená to, že sa v nich nákazy nevyskytujú, ale jednoducho ich neanalyzujú a nehlásia.