Najvýznamnejším a najsilnejším alergénom najbližších dní zostáva breza. Jej peľ v ovzduší dosiahne vysoké denné koncentrácie na väčšine územia Slovenska. TASR o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý peľovú situáciu na Slovensku monitoruje.

Pripomenula, že peľ hrabu a duba bude ešte dosahovať významné koncentrácie. Rovnako ich môže dosiahnuť aj peľ jaseňa i drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, najmä na strednom a severnom Slovensku. Doplnila, že s otepľovaním začne pribúdať peľ tráv z čeľade lipnicovitých aj v chladnejších oblastiach Slovenska.

Ako dodala, peľ tráv sa počas najbližších týždňov stane na dlhé obdobie najvýznamnejším a najsilnejším alergénom. Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované zrážkami a nočným ochladením.

Podľa nej v uplynulom kalendárnom týždni na celom území Slovenska vrcholila peľová sezóna brezy. Na celom území poklesli denné koncentrácie peľu vŕby a topoľa v ovzduší. Naopak, zvýšili sa koncentrácie hrabu v ovzduší, najmä na strednom, východnom a severnom Slovensku. „Monitorovacie stanice v Bratislave a Nitre zachytili prvý peľ tráv z čeľade lipnicovitých,“ zdôraznila Lafférsová.

Najvyššie denné koncentrácie peľu brezy zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, ďalej v Košiciach, v Nitre a v Žiline. „Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ duba, buka, javora, smrekovca a v teplejších oblastiach aj pagaštanu,“ ukončila Lafférsová.