Finančná kríza a momentálna ekonomická situácia jednoznačne postihla aj oblasť realít a odrazila sa na predaji a kúpe nehnuteľností. Ako je to ale v našom okrese?

Na otázky odpovedajú zvolenskí realitní makléri Michal Čerman a Ing. Ružena Babicová.

Otázka, ktorá asi každého v tejto dobe zaujíma je, či cena nehnuteľností bude ešte nižšia, alebo už dosiahla svoje dno.

Podľa našich skúseností ceny nehnuteľností stagnujú na úrovni cien z jesene roku 2011. To znamená, že hodnota nehnuteľností ani neklesá, ale ani sa nezvyšuje.

Po akom druhu nehnuteľnosti je momentálne dopyt? Čo chcú ľudia vo Zvolene kupovať?

Momentálne sú „v kurze“ byty s menšou výmerou, čiže jednoizbové a dvojizbové byty, ale taktiež sa nájdu záujemcovia, ktorí potrebujú viac priestoru. Je to veľmi diskutabilné, ale každopádne niekedy rozhodnutie pre druh nehnuteľnosti ovplyvňuje aj výška úveru, ktorú môže banka poskytnúť kupujúcemu.

Ktoré lokality vo Zvolene sú najviac vyhľadávané v prípade kúpy nehnuteľnosti?

Záleží to od požiadaviek konkrétneho klienta, je to dosť individuálne. Ak človek hľadá pokojné sídlisko v blízkosti prírody, je pre neho vhodná Podborová, Sekier alebo aj Zlatý Potok. Sídlisko Západ viac vyhovuje záujemcom, ktorí chcú mať kompletnú občiansku vybavenosť tak povediac po ruke. Centrum mesta je veľmi vhodné pre starších obyvateľov, ktorým ale nevadí mestský ruch. Títo ľudia majú potom vo svojej blízkosti obchody, banky, iné štátne inštitúcie, nemusia chodiť ďaleko, ak potrebujú niečo vybaviť. Samozrejme sa nájdu aj záujemcovia, ktorí si hľadajú bývanie mimo mesta v okolitých obciach, alebo na dedine. Veľmi vyhľadávanou lokalitou je aj Sliač a Kováčová a to najmä v prípade, ak záujemca hľadá rodinný dom.

Ako sa pohybujú ceny nehnuteľností v jednotlivých lokalitách?

Jednoznačne najdrahšie byty a domy nájdeme v centre mesta. Veľmi atraktívnou lokalitou je aj sídlisko Západ, čo sa samozrejme rovnako odráža na cene jednotlivých nehnuteľností. Zlatý Potok a Podborová sú cenovo na rovnakej úrovni. Na sídlisku Sekier sú nehnuteľnosti v porovnaní s ostatnými sídliskami vo Zvolene lacnejšie a to aj napriek tomu, že ponúka mnoho možností na rekreáciu a plnohodnotné využívanie voľného času.

Je výhodnejšie zaobstarať si byt či dom v pôvodnom stave, alebo prerobený?

Vo veľkej miere záleží od toho, čo od nehnuteľnosti očakávate. Pokiaľ si chcete bývanie upraviť podľa seba, samozrejme odporúčame pôvodný stav. Budúci vzhľad nehnuteľnosti tak potom priamo zodpovedá vašim požiadavkám. Kompletná rekonštrukcia nemusí vyhovovať všetkým vašim kritériám, ale na druhej strane je to pohodlnejšie, pretože sa stačí už len nasťahovať, bez väčších zásahov do nehnuteľnosti a míňania finančných prostriedkov na väčšie opravy a úpravy. Samozrejme je tu ešte jedna možnosť, pokiaľ uvažujete o kúpe úplne prerobeného bytu, mali by ste sa zamyslieť taktiež nad kúpou bytu v novostavbe. Priamo vo Zvolene máme niekoľko novostavieb a to nielen tie v centre mesta, niektoré sú dokonca umiestnené na sídliskách.

Ako si vybrať dobrú realitnú kanceláriu?

Na Slovensku existuje Národná asociácia realitných kancelárií, takzvaná NARKS, ktorá združuje realitné kancelárie. Tieto musia splniť prísne podmienky a vyhovovať určitým kritériám, aby sa mohli stať jej členom. NARKS je zárukou korektného prístupu a profesionálnych služieb.

Prečo je dobré využiť služby realitnej kancelárie?

V prvom rade sú makléri realitných kancelárií na trhu zbehlejší. Hovorí sa, že provízia realitných kancelárií je vysoká a preto sa mnoho ľudí pustí do predaja nehnuteľností na vlastnú päsť. Vo väčšine prípadov ale ostanú prekvapení, koľko „papierovačiek“ a právnických vecí je potrebné k úspešnému predaju zabezpečiť. V provízii realitnej kancelárie by mal byť zahrnutý komplet právny servis, ktorý obsahuje vypracovanie kúpnych zmlúv, vypracovanie zmlúv na prevod vlastníckeho práva, pomoc pri vybavovaní potrebných potvrdení, komunikáciu medzi predávajúcim a kupujúcim, taktiež nemalé financie z provízie používame na reklamu v printových médiách, ale aj na internete. O serióznosti realitnej kancelárie, ktorá tento servis v provízii zahrnutý nemá sa dá pochybovať. Preto je pre klienta dôležité opýtať sa na túto informáciu.

Oplatí sa vôbec v tomto čase kupovať nehnuteľnosť?

Napriek všetkým negatívnym názorom sme presvedčení o tom, že kúpa nehnuteľností je dobrou investíciou z dlhodobého hľadiska. Jednoducho povedané – teraz je hodnota nehnuteľností najnižšia za posledných 6 rokov a preto sa oplatí kupovať a využiť príležitosť.