Mesto Zvolen sa stalo partnerom regionálnej Tour Ekotopfilm – Envirofilm, najstaršieho medzinárodného filmového festivalu s environmentálnou tematikou na svete. Návštevníci si v utorok 20. marca, v kongresovom centre technickej univerzity / ŠD Ľ. Štúra, budú môcť pozrieť výber víťazných dokumentárnych filmov z celého sveta.

Regionálna tour festivalu Ekotopfilm – Envirofilm je celoročný projekt a jeho cieľom je priniesť do regiónov Slovenska najlepší výber filmov z aktuálneho ročníka.

„Som nesmierne rád, že sa nám aj vo Zvolene darí z nášho festivalu budovať tradičné podujatie,“ hovorí Peter Lím, generálny riaditeľ festivalu Ekotopfilm – Envirofilm a dodáva: „Našim cieľom je prostredníctvom dokumentárnych filmov a sprievodných aktivít – diskusií na aktuálnu problematiku, inšpirovať a vzdelávať verejnosť a mladých ľudí v témach udržateľnosti. Snažíme sa meniť správanie spoločnosti vo vzťahu k životnému prostrediu, ovplyvňovať životný štýl Slovákov. Preto je pre nás dôležité prinášať do regiónov atraktívny program, ktorý má význam a motivuje k zodpovednosti. Návštevníkom vo Zvolene prinášame to najlepšie z festivalového ročníka 2017. Tešíme sa na každého z vás.“ Filmový festival Ekotopfilm – Envirofilm sa bude konať v kongresovom centre technickej univerzity / ŠD Ľ. Štúra v utorok 20. marca. Jeho program začína doobeda Junior festivalom, ktorý je určený žiakom a študentom základných a stredných škôl.

Festival pokračuje večerným programom určeným pre širokú verejnosť. Každý, kto sa zaujíma o prírodu, ekológiu a záleží mu na prostredí, v ktorom žije určite privíta dokumentárne filmy, ktoré sú víťazmi májového ročníka 2017 svetového festivalu. Filmy atraktívnym spôsobom otvárajú a poukazujú na niektoré z mnohých problémov, ktorým naša civilizácia čelí.

Aký je príbeh o plytvaní jedla a prečo 50% z neho končí ako odpad porozpráva prvý film v poradí. Zo Slovenských tém sa dozviete viac  o tom, aký je život chránených Kamzíkov v Tatrách. Radi sa obliekame pekne a podľa posledných módnych trendov, pozrite si však ďalší film z programu festivalu, ktorý ukáže inú stránku módneho sveta – z pohľadu dopadu na ekológiu a našu planétu. Prehliadku víťazných filmov ukončí príbeh (zne)svätenej rieky Gangy, ktorú uctieva miliarda ľudí a 500 miliónov ľudí je na nej závislých.

Program bude obohatený o hodinovú sekciu „mimo plátna“ s názvom „Príroda v meste: nevyhnutnosť alebo luxus?“ Mnohí ľudia prepadli pocitu, že príroda má miesto kdesi za mestom, a tak je to správne. Mestá však nie sú izolované ostrovy v krajine a pre udržanie zdravého prostredia pre človeka je nevyhnutné zachovať resp. zvýšiť biodiverzitu aj v intenzívne zastavanom prostredí.

Prečo je dobré nekosiť všetky zelené plochy v mestách a aký význam majú opatrenia na zvýšenie množstva včiel v meste? Potrebujeme v priemyselných areáloch vtáky a prečo by sme mali tolerovať netopiere na sídliskách? Diskutovať budú Zuzana Gallayová z Fakulty ekológie a environmentalistiky TU vo Zvolene, Petra Ježeková a Peter Svitek z CEEV Živica, Slavomíra Vogelová zo spoločnosti Veolia a Štefan Jančo z Nadácie Ekopolis. Moderuje Martin Trautenberger.

Vstup na festival je zdarma. Viac informácií o festivale, ako aj celom programe vo Zvolene môžete nájsť na oficiálnej stránke festivalu.