Priestory národnej kultúrnej pamiatky ožijú už 6. augusta. Práve zo zámku Vígľaš sa približne 50 historických automobilov vyberie na cestu do Banskej Bystrice, kde sa predstavia verejnosti na Námestí SNP. Okolo obeda sa vzácne česko-slovenské i svetové exponáty presunú naspäť do zámockých priestorov, kde na všetkých návštevníkov čaká pútavý sprievodný program a neopakovateľná atmosféra.

Ôsmy ročník nablýskanej expozície obohatí niekoľko noviniek. ,,Svoju premiéru na šou zažije napríklad model Wikov 35 Kapka z roku 1932, ktorý sa na Slovensku predstaví úplne prvýkrát. Zaujímavosťou je, že na celom svete boli vyrobené len tri kusy tohto typu vozidla,“ hovorí za organizátorov Martin Mladoň. Ďalšími atraktívnymi vozidlami budú nepochybne Tatra 52 Sodomka, či povojnový veterán Ferrari Dino. ,,V tomto roku k nám príde opäť aj sympatický Lorraine Dietrich z roku 1907, ktorý sa po vlaňajšom prevedení s letnou karosériou výnimočne predstaví v zimnom modeli,“ dodáva Mladoň.

Svoje miesto na podujatí majú aj motorky a motocykle. ,,Práve preto nebude tento rok medzi nami chýbať prvá dáma českého veteranizmu, Libuše Schultzová, ktorá k nám zavíta na motorke BSA z roku 1928,“ hovorí organizátor a dopĺňa: ,,Na výbere automobilov sme si dali tento rok špeciálne záležať a preto veríme, že to ocení aj náročnejší divák a príde nás na zámok Vígľaš poctiť svojou návštevou.“

V rámci výstavy automobilov si na svoje prídu dospelí, ale aj malé deti. ,,Oficiálna časť Grand Retro Show sa u nás začne približne okolo 13.00hod. Keďže chceme každý rok prinášať návštevníkom čo najpestrejšie portfólio aktivít, oslovili sme na spoluprácu folklórny súbor Krtíšan, ktorý je v našom regióne veľmi populárny. Rovnako sa tešíme na vystúpenie skupiny Elan Forever, vďaka ktorej si budeme môcť zaspievať piesne legendárnej skupiny všetci spoločne,“ približuje riaditeľ hotela Grand Vígľaš, Tomáš Sokologorský. Popoludnie spestrí aj vyhlasovanie o najkrajšie vozidlo, ale i tombola.

Programovú zložku doplnia súťaže a aktivity pre deti. ,,Ako to už býva u nás zvykom, aj tento rok sme v rámci spolupráce oslovili moderátora Emília, ktorý si pre tých najmenších pripravil obľúbené maľovanie na tvár, či vytváranie balónových kreácií. Zaujímavou súčasťou harmonogramu budú aj ukážky remeselníkov,“ dopĺňa organizátor. Návštevníci tiež budú môcť využiť prehliadky zámku.

Podujatie je každoročne špecifické aj svojim dress code-om. ,,Počas akcie u nás dominujú 20.-te roky, ale i retro. Všetky dámy ale i páni predvádzajú tie najvkusnejšie módne kreácie, ktoré korešpondujú s historickým podtónom vystavených vozidiel,“ dodáva s úsmevom Tomáš Sokologorský.

Večer na zámku už bude patriť známej dvojici. ,,Veľmi sa tešíme, že práve na tento ročník prijali od nás pozvanie otec a syn – páni Boris Filan a Oliver Filan, ktorí dajú za celým dňom krásnu bodku vo forme ich konceptu Pálenica na cestách,“ informuje riaditeľ. Lístky na toto extra podujatie si môžete zakúpiť už teraz, a to napríklad na recepcii hotela, alebo v sieti Ticketportal.