Kvalitný spánok je zárukou vášho zdravia, pohody, zdrojom úspechu a prosperity. Preto by sa k usporiadaniu postele malo pristupovať tak starostlivo a vyvážene, ako je to len možné, berúc do úvahy všetky možné faktory. Hlavnou otázkou, ktorá však v tomto prípade zvyčajne nastáva, je, ako si vybrať matrac, pretože hlavná zodpovednosť za vaše pohodlie pri spánku leží práve na ňom.

Medzi obrovským sortimentom matracov, ktoré sú v súčasnosti na trhu, je výber často náročný a plný zmätku. Tento chaos nás ale potom zavádza do slepých uličiek a hlavy plnej výčitiek. Čomu teda stojí za to venovať pozornosť pri štúdiu charakteristík a vlastností, ktoré majú kvalitné matrace? Poďme sa na to pozrieť.

Tajomstvo vnútornej výplne matracov

Globálne rozdelenie matracov na dva hlavné typy podľa vnútornej „náplne“ vyzerá takto:

  • pružinové matrace;
  • penové matrace.

Každá z týchto dvoch matracových odrôd má zase svoje vlastné vnútorné poddruhy, ktoré určujú ich náklady a charakteristiky spotrebiteľa. Takže výber dobre zvažujte podľa toho, čo pre svoje pohodlie požadujete!

Pružinová výplň

Ak sa rozhodnete kúpiť pružinový matrac, bude pre vás užitočné oboznámiť sa s typom pružinového bloku vybraného modelu, pretože rozdiel medzi nimi je významný a zásadne ovplyvňuje kvalitu spánku, pohodlie a zdravie.

Rozpočtovo prijateľnejšie a teda lacnejšie modely klasických pružinových matracov tvoria jeden  pružinový blok, ktorý sa kombinuje  do jednej štruktúry. Nemajú až tak dobré anatomické vlastnosti a sú lepšie ako dočasné riešenie alebo pre hostí.

Drahšie, ale neporovnateľne kvalitnejšie a užitočné matrace pre chrbticu sú taštičkové matrace, kde je každá pružina uložená v špeciálnom vlastnom vrecku a pracuje nezávisle od iných pružín. Pružinové bloky v takýchto matracoch sa tiež môžu líšiť v rôznych úrovniach pružnosti (viaczónové matrace) a dodatočnej výstuži, pričom tuhosť sa môže meniť v dôsledku iných použitých materiálov, napríklad latexu, kokosového vlákna alebo ich kombinácie.

Iné výplňové materiály

Vynález nových materiálov neustále pokračuje a výroba produktov, ktoré ich používajú, sa vyvíja rýchlym tempom. Týka sa to aj matracov. V prvom rade samozrejme ich vnútornej výplne, ktorá je zodpovedná za kvalitu, trvanlivosť a anatomické vlastnosti. Medzi najobľúbenejšie výplne sa preto najčastejšie radia:

  • elastický, odolný a hypoalergénny latex;
  • odolné kokosové vlákna;
  • priedušná, hypoalergénna polyuretánová alebo pamäťová pena.

Matrace bez pružín majú často niekoľko vrstiev, z ktorých každá dáva produktu určité vlastnosti.

To znamená, že pri každom matraci sa strany môžu líšiť stupňom tvrdosti a krycím materiálom, pričom sa často berie do úvahy aj ročné obdobie. Napríklad v zložení matracov určených na zimu sa často vyskytuje prírodná vlna a v „letných modeloch“ chladný povrch s hygroskopickými vlastnosťami.

Anatómia tuhosti

Ďalšou základnou vlastnosťou, ktorej by ste mali venovať osobitnú pozornosť, je pružnosť budúceho matraca. Tu je celé tajomstvo výberu pomerne jednoduché – čím starší človek, tým mäkšia by mala byť plocha na spanie. Musia sa však pritom zohľadniť aj ďalšie dôležité faktory.

Detské matrace

Po narodení trávi malé dieťa podstatnú časť svojho života ležaním v postieľke. Preto je potrebné pristupovať k otázke správneho výberu detského matraca dôkladne.

Rozsudok ortopedických lekárov a neurológov je jednoznačný – batoľatá do troch rokov by mali spať na tvrdšom pružinovom matraci. Ideálne sú ale pružinové matrace naplnené kokosom alebo modernými syntetickými hypoalergénnymi materiálmi, ako aj viacvrstvové modely, ktoré kombinujú plnivá z prírodných a polymérnych materiálov.

Matrace pre mládež a dospelých

Pre mladých ľudí určitých povolaní, napríklad pre športovcov, ktorí vedú aktívny spôsob života, aby sa dosiahlo maximálne využitie sily, je lepšie kúpiť matrac so zvýšenou alebo strednou tvrdosťou.

Pre starších ľudí je lepšie kúpiť si ortopedický matrac z mäkších modelov. Platí to aj pre tých, ktorí majú štíhlu postavu.

V prípade párov je poradenstvo pri výbere správnych ortopedických matracov veľmi jednoduché. Najlepším riešením by bolo spoločné lôžko z nezávislých pružín so strednou tuhosťou. Takýto produkt prispeje k pohodlnému spánku a dlho vydrží.

Okrem toho treba vziať do úvahy odporúčania výrobcu týkajúce sa maximálneho povoleného zaťaženia, venovať pozornosť výške produktu a zvoliť veľkosť matraca podľa rozmerov postele.

Nezabudnite aj na to, že vaše telo si musí na nový matrac zvyknúť. Počas jedného alebo dvoch týždňov sa preto môžu vyskytnúť nepríjemné pocity, ktoré ale postupom času určite odznejú. Tak na to pri výbere nového matraca myslite a určite sa konečne dobre vyspíte.