Projekt Divadelné prechádzky pripravilo Centrum výskumu divadla Divadelného ústavu v spolupráci s externými pracovníčkami a pracovníkmi, ktorí prenikli do divadelného zákulisia vlastných miest. Divadelnú históriu mesta Zvolen spracovala dramaturgička DJGT Uršuľa Turčanová.

Divadelný ústav Bratislava približuje celoslovenský projekt nasledovne: „Slovenské divadlo má za sebou bohatú históriu. V roku 2020 sme si pripomenuli 190 rokov od prvého ochotníckeho predstavenia na našom území a rovnako aj 100 rokov od vzniku Slovenského národného divadla. Práve na históriu a osobnosti slovenského ochotníckeho a profesionálneho divadla pútavou formou nazerajú Divadelné prechádzky.“

Projekt je virtuálnou online prechádzkou po desiatich historicky významných slovenských mestách, v ktorých v minulosti prebiehal rušný divadelný život. Návštevníci a návštevníčky miest sa budú môcť pozrieť na divadelnú históriu Banskej Bystrice, Bratislavy, Košíc, Liptovského Mikuláša, Martina, Nitry, Prešova, Sobotišťa, Trnavy a Zvolena.

Počas Divadelných prechádzok spoznáte nielen zaujímavé miesta, ale aj významné osobnosti divadelnej histórie. Vo Zvolene je to herecká legenda Andrej Mojžiš. V neďalekej Banskej Bystrici je to zase Peter Karvaš, Anton Anderle a Terézia Vansová. Projekt je dostupný všetkým záujemcom o pútavé vzdelávanie a zážitkové poznávanie na tejto stránke.