Pre vlastníkov elektromobilov je podstatné okrem základnej charakteristiky automobilu tiež vedieť ako takéto vozidlo správne nabíjať. Nabíjanie ako také je veľmi jednoduchou aktivitou. Aj dĺžka nabíjania sa čoraz zlepšuje a tak viete už v priebehu niekoľkých minút pokračovať v jazde, akoby ste tankovali normálne fosílne palivá. Čo by ste však o nabíjaní mali vedieť ak zvažujete kúpu elektromobilu?

Domáce verzus verejné nabíjanie

Nabíjanie rozlišujeme predovšetkým na verejné a domáce (teda to, ktoré praktizujete v domácnosti). Doma nabíjate elektromobil z domácej elektrickej siete, pričom ide aj o najčastejšie využívaný spôsob nabíjania v súčasnosti. Môžete ho vykonávať počas noci a ráno bude auto pripravené na jazdu počas nového pracovného dňa. 

V domácnosti si môžete nabíjať elektromobil prostredníctvom zástrčky – vtedy ide o takzvané udržiavacie nabíjanie prúdom z domácej siete. V skratke prebieha pomaly a na pravidelné nabíjanie sa neodporúča. Omnoho lepšou voľbou je nabíjanie prostredníctvom nástennej nabíjačky. Nabíjačka umožňuje nabíjanie prostredníctvom striedavého prúdu. Tento spôsob nabíjania sa odporúča na bežné nabíjanie z 230 V zásuvky. Takéto nabíjanie je aj omnoho rýchlejšie ako udržiavacie nabíjanie.

Verejné nabíjanie sa realizuje prostredníctvom verejných nabíjacích staníc. Tie fungujú na rôznych princípoch a majú pomerne rozšírenú základňu, najmä v centrách väčších miest. Ponúkajú rovnako nabíjanie jednosmerným prúdom alebo striedavým prúdom z nástennej nabíjačky. Obidve tieto možnosti sú pritom omnoho rýchlejšie ako nabíjanie doma. Vďaka tomu ide o pomerne dobrý spôsob nabíjania, keď máte málo času.

Aká je cena nabíjania?

Pokiaľ nabíjate na verejných nabíjacích staniciach, najlepšie je vybrať si program podľa toho, koľko kilometrov ročne najazdíte. Ako neregistrovaný zákazník totižto zaplatíte výrazne viac a tak sa vám to finančne neoplatí. Za najlacnejšiu alternatívu na verejných staniciach sa považuje nabíjanie striedavým prúdom, no trvá omnoho dlhšie. Rýchlonabíjačky sú drahšie, no váš elektromobil nabijú omnoho rýchlejšie. Ak nabíjate z verejných sietí len príležitostne, môžete si zvoliť program bez mesačného paušálneho poplatku.

Ak nabíjate výlučne z verejných sietí, môžete si zvoliť rôzne programy, kde budete platiť mesačný paušálny poplatok. Takéto nabíjanie vás vyjde omnoho úspornejšie, ako pri nabíjaní prostredníctvom neregistrovaného zákazníka. Nezabúdajte tiež, že pri prekročení limitu, ktorý máte pri nabíjaní musíte zaplatiť parkovné, ktoré nie je zanedbateľné. Domáce nabíjanie môže byť výhodnejšie s použitím nástennej nabíjačky, alebo napríklad aj prostredníctvom energie zo solárnych panelov.