Slovenská národná galéria oslavuje 50 rokov svojho pôsobenia na Zvolenskom zámku. Pri tejto príležitosti je pre všetkých návštevníkov pripravených viacero projektov súvisiacich s históriou Zvolenského zámku, ako i s poslaním SNG sídliacej na zámku vo Zvolene.

V šťastný piatok 13. septembra na zámku vypukne po 17-tej hodine veľká narodeninová oslava. V duchu minuloročných osláv 70-tych narodenín centrály SNG v Bratislave nesie aj oslava na Zvolenskom zámku názov „Živijó!“.

Návštevníkov bude čakať hneď viacero prekvapení. Najdôležitejším je otvorenie novej „site specific“ výstavy dvoch českých výtvarníkov Jiřího Frantu a Davida Böhma„Vidieť a Vidieť. Expozícia k 50. výročiu SNG na Zvolenskom zámku“ – výtvarný projekt reflektujúci históriu, poslanie a činnosť SNG v tomto historickom objekte. V stĺpovej sieni zámku výtvarníci pracujú na unikátnej autorskej maľbe s plochou 250 m2, ktorá návštevníkov prekvapí i poučí.

Posledná publikácia venujúca sa Zvolenskému zámku bola vydaná pred šesťdesiatimi piatimi rokmi. Preto sa kolektív historikov, archeológov a historikov umenia spojil a pripravil monografiu „Zvolenský zámok. Od sídla kráľov po Slovenskú národnú galériu.“, ktorá spracováva históriu zámku od praveku, až po jeho adaptáciu na expozície SNG. Vrcholom narodeninovej oslavy „Živijó!“ je koncert vzácneho hudobného hosťa, slovenskej sopranistky Adriany Kučerovej, ktorá vyrastala v našom kraji.

Aj v sobotu 14. septembra návštevníkov čaká sprievodný program osláv,  a to napríklad komentovaná prehliadka výstavy, ktorou prevedú jej autori Jiří Franta a David Böhm spolu s kurátorkou Evou Kotlárikovou.

Päťdesiatročnica SNG sa uzavrie presne tak, ako bola zahájená. Presne pred päťdesiatimi rokmi – 13. septembra 1969 – „otváral“ Zvolenský zámok tanečný súbor SĽUK. Ich vystúpenie si preto návštevníci budú môcť vychutnať opäť priamo na nádvorí zámku. S výnimkou tanečného vystúpenia SĽUK-u budú všetky podujatia prístupné verejnosti bezplatne.