Zabudnuté remeslá sa opäť vracajú na Zvolenský zámok. Počas víkendu (14. – 15. 5.) zavítajú medzi jeho hradby rytieri, remeselníci, umelci, vinári a farmári či drak a princezná so živým jednorožcom.

Ako informuje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Stredné Slovensko, počas soboty je deti pripravené zdolávanie rytierskej dráhy. „Keď zvládnu jej nástrahy, budú pasovaní za rytierov. O zábavu sa postarajú šermiari počas svojich vystúpení a ukážeme si tiež, ako vyzerala stredoveká poprava. Tých skôr narodených určite poteší čarovná vinárska ulička s tým najlepším, čo ponúkajú slovenské vinice,“ približuje podujatie OOCR Stredné Slovensko. Sobotu ukončí ukážka umenia kata. Zabudnuté remeslá sa tento rok navyše opäť spoja s miestnou Nocou múzeí a galérií v SNG na zámku.

Nedeľa bude venovaná najmä deťom. Ich úlohou bude plniť rôzne úlohy u remeselníkov, aby si nakoniec mohli odliať vlastnú mincu, vstupenku na dračiu cestu, ktorá má preveriť ich odvahu a šikovnosť. Program bude obohatený o šermiarske súboje a návštevníci si môžu pozrieť prácu kováčov, hrnčiarov, šperkárov či rezbárov.

„Zaujímavá bude určite ukážka odlievania cínových vojačikov. Remeslu sa budú môcť priučiť aj samotní návštevníci. Pripomenieme si tiež zabudnuté remeslo rytierstva v podobe lukostreľby, ukážok šermiarskej techniky a rytierskeho boja vrátane dobíjania hradieb,“ prezradil autor programu Miroslav Klembara zo Stredovekého spolku rytierov Vir Fortis. Celé podujatie bude sprevádzané dobovou hudbou.

„Veľmi sa teším, že po dvoch rokoch poznačených pandémiou vrátime remeselníkov i šermiarov do čarovného prostredia Zvolenského zámku. Deti určite zabavia princezná, drak i jednorožec, ako aj rôzne zábavné hry a súťaže. Rodičia si zasa prídu na svoje v remeselnej a vo vinárskej uličke s jedinečnou atmosférou. Podujatím zároveň podporíme regionálnych výrobcov,“ doplnil výkonný riaditeľ OOCR Stredné Slovensko Jiří Pěč.