Pomenovanie „Zámocká“ dostala novootvorená kaviareň, ktorá oživí priestor nádvoria na rozprávkovom Zvolenskom zámku, ktorý je sídlom Slovenskej národnej galérie. Kaviareň zároveň plní funkciu informačného bodu na tematickej trase Pohronskej hradnej cesty, ktorej je zámok aktívnou súčasťou.

Zvolenský zámok bude pre návštevníkov opäť o čosi atraktívnejší. Na jeho nádvorí sa v predposledný júlový deň uskutočnilo slávnostné otvorenie kaviarne Zámocká, ktorá doplní priestor galérie o chýbajúce gastronomické služby a poskytne tak možnosť na oddych ale aj pre načerpanie nových informácií pre návštevníkov zámku a regiónu Stredné Slovensko.

„Dnešný mestský návštevník potrebuje nielen duchovné osvieženie, ale i poskytnutie základných doplnkových služieb. K nim bezpochyby patrí aj možnosť príjemného posedenia v priestoroch útulných reštaurácií, cukrární či kaviarní, a najmä poskytnutie informácií o regióne, podujatiach, možnostiach ubytovania a podobne. Práve preto sme rozhodli zrealizovať projekt Kaviareň Zámocká,“ informovala Erika Trnková zo Slovenskej národnej galérie vo Zvolene, ktorá zároveň dodala, že:

„Myšlienka vzniku našej galerijnej kaviarne sa v našich hlavách rodila pozvoľna od roku 2017, no dozrela v marci roku 2018, kedy sa skončil prenájom tohto priestoru v podobe čajovne. A tak sa i vďaka podpore Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja náš plán stál skutočnosťou. Návštevníkom ponúkneme okrem kvalitnej kávy aj fajnový zákusok v neopakovateľnom prostredí stredovekého Zvolenského zámku.“

Zvolenský zámok je od začiatku súčasťou zážitkového tematického projektu Pohronskej hradnej cesty, ktorá spája strážne hrady pozdĺž rieky Hron. Práve tie mali v minulosti významnú obrannú funkciu, kedy chránili bohaté banské mestá pred nepriateľom.

„Súčasťou interiéru kaviarne bude aj moderná dotyková obrazovka s informačným systémom, ktorý bude zahŕňať informácie o ďalších pohronských hradoch, ako aj iných zaujímavostiach v regióne. Návštevníci tu nájdu napríklad mapy, prípadne iné propagačné materiály, ktoré budú môcť využiť pri plánovaní výletov v okolí,“ informuje Jiří Pěč, výkonný riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu Stredné Slovensko.

V rámci projektu sú na zámku naplánované počas leta aj komentované prehliadky zo série Zaži hrady inak!, ktoré sú súčasťou ponuky zážitkov krajskej cestovnej kancelárie na webe Za horami za dolami. Do konca letných mesiacov sú na Zvolenskom zámku pripravené komentované prehliadky, a to v termínoch 15. augusta, 19. septembra a 17. októbra.

Na otvorení zámockej kaviarne sa zúčastnil aj predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter, ktorý počas návštevy uviedol: „Kraj prostredníctvom svojich oblastných organizácií cestovného ruchu dlhodobo podporuje projekty, ktoré súvisia s využitím jeho kultúrneho a historického dedičstva. Priestory galérie, ako aj Zvolenský zámok samotný, si zaslúžia zvýšenie návštevnosti.“

Kaviareň Zvolenská bola zrealizovaná vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja cez členský príspevok Rozvojovej agentúry BBSK, n.o. v oblastnej organizácii cestovného ruchu Stredné Slovensko. Celková hodnota tohto rozvojového zámeru je 35-tisíc eur, podpora zo strany Banskobystrického samosprávneho kraja bola vo výške 25 tisíc eur.