Miestni producenti a farmári z Podpoľania a okolia predstavujú v piatok (15. 7.) svoju prácu a výrobky na Námestí SNP vo Zvolene. Podujatie je súčasťou Župných trhov, ktoré inicioval a organizuje Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

Ako uvádza mesto Zvolen na svojej stránke, Župné trhy podporujú regionálnych remeselných výrobcov, malých pestovateľov a chovateľov v rámci Banskobystrického kraja a vytvárajú tak nový prezentačný a predajný priestor. „Pomáhajú tak zviditeľniť a priblížiť ich prácu, rozmanité príbehy a život, ktorý zasvätili zachovávaniu odkazu predkov mladším generáciám,“ uvádza mesto Zvolen.

„Nechýbajú ochutnávky ani originálne výrobky, ktoré tvoria miestni ľudia z Banskobystrického kraja s láskou, z lokálnych surovín a s ohľadom na zachovávanie tradícií,“ informuje.

Súčasťou podujatia je sprievodný program – vystúpenie detského folklórneho súboru Zornička a tvorivé dielne pre deti i dospelých.

Historicky prvé Župné trhy v novodobej histórii kraja odštartovali v júni na námestí v Brezne. Konali sa už v Banskej Bystrici, Detve, Lučenci a Rimavskej Sobote. O týždeň budú ešte v Žiari nad Hronom. Na každom trhu ponúka svoj sortiment od desať do 20 miestnych producentov, zastúpené sú predovšetkým potraviny a remeselná tvorba.

BBSK organizovaním Župných trhov nadviazal na svoje projekty Regionálnych pultov či Výzvu farmárom, aby vytvoril ďalší priestor na ponuku lokálnych výrobkov a potravín, podporil lokálnu ekonomiku a nakupovanie „od miestnych“.