Na rozprávanie o cestách do vzdialenejších kútov našej planéty a tiež na filmy s cestovateľskou tematikou sa môžu tešiť návštevníci tretieho ročníka Zvolenského cestovateľského festivalu. Koná sa od stredy 20. do nedele 24. júla pod holým nebom na Námestí SNP vo Zvolene.

Ako informuje mesto Zvolen na webovej stránke, svoje príbehy, dojmy a zážitky z ciest prídu vyrozprávať niekoľkí skúsení cestovatelia. Pridanou hodnotou festivalu je jeho ekologický charakter, ktorý približuje verejnosti formu zodpovedného cestovania.

V prvý večer porozprával o zlaňovaní najvyšších vodopádov sveta Miroslav Dušek. Premietať sa bude tiež film Salto je kráľ, ktorý je práve o tejto dobrodružnej udalosti.

Ďalší večer bude patriť Miroslavovi Daníšekovi, ktorý prešiel 4260 kilometrov pešo z Mexika do Kanady cez Kaliforniu, Oregon a Washington za 174 dní. Absolvoval pri tom 5 miliónov krokov a zničil štyri páry topánok.

V piatok 22. júla príde o svojich expedíciách porozprávať slovenský horolezec Peter Hámor. Okomentuje projekciu o svojich výstupoch na všetky osemtisícové vrcholy sveta.

V sobotu bude o svojej ceste do Afganistanu hovoriť Peter Hliničan a záverečný večer (24. 7.) bude patriť Miroslave Grajciarovej a jej zážitkom z ciest po Reunione a Seycheloch.

Podujatie a celý jeho program sú pre návštevníkov zadarmo.