Slovenský ľudový umelecký kolektív – SLUK je profesionálne umelecké teleso, pôsobiace v oblasti umeleckého spracovania a interpretácie tradičnej ľudovej kultúry na Slovensku už viac ako 65 rokov.

Historicky prvé vystúpenie SĽUK-u sa konalo pod Zvolenským zámkom dňa 29. augusta 1949 na piate výročie SNP. Od tohto výročia sa píše aj história zvolenského divadla, ktoré pod vtedajším názvom Stredoslovenské divadlo uviedlo premiéru hry Makar Dúbrava dňa 28. augusta 1949.

slukzvolenzamokTvorba SĽUK-u vychádza z autentických podôb slovenského ľudového umenia. Medzi jeho spolupracovníkmi sa nachádza mnoho výrazných umeleckých osobností – choreografov, výtvarníkov, skladateľov a profesionálnych interpretov. V súčasnosti udržiava SĽUK široké spektrum svojich programov s rôznou mierou štylizácie, ale aj odvážnymi posunmi do nových žánrov.

Na 42. ročníku festivalu Zámocké hry zvolenské ponúkne SĽUK v sobotu 13. júna o 21.00 hodine návštevníkom tanečnú inscenáciu Chorea Slovaca, ktorá spája folklór so scénickým tancom, worldmusic a jazzom. Inscenácia je inšpirovaná fragmentmi z pôvodných ľudových tancov, ktoré sú choreografmi originálnym spôsobom spracované do tanečných etúd. V hudobných úpravách sa autori pohrávajú so špecifikami autentických hudobných predlôh a spájajú ich do nových hudobných i obsahových kontextov. Rôznorodé programové čísla sú prepájané citlivou réžiou, ktorá sa zameriava na zvýraznenie detailov a zachytenie okamihov. Vďaka súčinnosti ďalších tvorivých zložiek – scény a kostýmov – sa tento hudobno-tanečný program tematicky a vizuálne uzatvára do kompaktného a netradičného divadelného diela.

Vstupenky je možné rezervovať si prostredníctvom internetovej stránky Divadla J.G.Tajovského, kde zároveň nájdete podrobný program predstavení, alebo priamo zakúpiť na pokladniach divadla.