V dňoch 5. a 6. decembra 2015 sa na banskobystrickej plavárni na Štiavničkách konal 29. ročník Vianočnej ceny primátora Zvolena v plutvovom plávaní s medzinárodnou účasťou, ktorú organizoval Klub športového potápania Calypso Zvolen, pri účasti vyše 140 pretekárov.

Predposledných pretekov v tomto roku v CZ a SK sa zúčastnili slovenské a aj české kluby, videli sme skvelé výkony, dokonca nový slovenský rekord v podaní Zuzky Hraškovej z klubu Careta Zvolen. Klub športového potápania Calypso mal na pretekoch tiež svoje početné zastúpenie.

Klub Calypsa Zvolen podržali najmä chlapci

Žlnka, Sarvaš, Vajda, Pribylina, Stratil, Michalec, Janešík, Gál, Bazala, Novikmec, Balkovský a Horoš – to sú priezviská, ktoré sa často striedali na stupňoch víťazov za jednotlivé kategórie v súťažných disciplínach. Náš najstarší plavec, Peter Žlnka, sa postavil na stupne víťazov celokm tri krát, a to 2x na striebornú priečku v disciplíne 800PP a 200PP a raz stál na zlatom stupienku v disciplíne 400PP.

plutvove plavanie plavecke preteky iluPatrik Sarvaš s Marekom Vajdom si rozdelili medaile za kategóriu B, Patrikovi právom patrili štyri zlaté (100BF, 200BF, 100PP a 50BF) a jedno strieborné umiestnenie (50PP), kým Marek Vajda získal štyri strieborné (50BF, 800PP, 200BF a 100BF) a jedno zlaté umiestnenie (400PP).

V kategórii D sme videli až troch umiestnených. Najúspešnejším plavcom tejto kategórie bol Jožko Pribylina, ktorý priniesol domov štyri zlaté medaile (50BF, 800PP, 100BF a 400PP) a pridal aj jednu striebornú za disciplínu 200BF. Dvoma bronzovými (100PP a 800PP) a jedným strieborným umiestnením (200PP) pridal body pre túto kategóriu aj Alex Stratil a jeden bronz na 100RP vybojoval aj Martin Michalec.

V kategórii E exceloval Tomáško Janešík s dvomi zlatými (100PP a 400PP) a dvomi striebornými priečkami (50PP a 200PP) a svoje dve medaile Rudko Bazala (100PP – striebro, 50PP – bronz).

Najmladšiu mužskú kategóriu zastupovalo najviac medailistov. Chlapci Hugo Gál, Filip Bazala, Miško Novikmec, Vilko Balkovský a Samko Horoš si medaile pekne podelili. Hugo získal tri krát striebro (50PP, 100PP, 200PP) a raz zlato (100 BF), Filip pridal striebro na 100BF a bronz na 50PP, Miškovi sa podarilo získať dve striebra (100PP a 50BF) a dva bronzy (200PP a 100BF), Vilko pridal zlato na 200PP a päticu medailistov uzatváral Samko s jedným zlatým (50PP) a dvoma bronzovými miestami (100PP a 200BF).

Dievčatá v silnej konkurencii

V silnej českej aj slovenskej konkurencii pretekali aj naše dievčatá. Medzi najstaršími plavkyňami dominovala Mirka Šimiaková, ktorá získala v disciplíne 50PP zlato a v disciplínach 50RP a 100RP bronz. V kategórii C okrem nej získali ešte umiestnenie aj Esterka Hrbáľová (bronz na 200BF), Barborka Martinská (striebro na 400RP) a Danka Jušková (bronz na 800PP).

V kategórii D bola našou jedinou úspešnou plavkyňou Katka Oklepková, ktorá si domov odnášala tri bronzové medaile za 50BF, 800PP a 100RP.

Najúspešnejšou plavkyňou spomedzi „calypsáčok“ sa stala Lucka Oklepková z kategórie E0, ktorá sa tri krát postavila na bronzovú priečku (50BF, 100PPa 200PP) a raz stála na stupni víťazov ako zlatá (200BF).

Výsledky štafiet Calypsa Zvolen

Do hodnotenie štafiet do družstiev sa berie najhodnotnejšia štafeta mužov a žien na 4 x 100m a 4 x 200m PP. Na 4x200m najlepší výkon predviedla mužská štafeta v zložení Žlnka muž, a juniori Pribylina, Sarvaš a Vajda a časom 6:46,35 získala 733 bodov, táto štafeta bola v disciplíne 4x 100m na treťom mieste časom 3:01,20. V kategórii D chlapci najlepší výkon a prvé miesto získala na 4 x 200m PP chlapčenská štafeta v zložení Stratil, Vybohová, Michalec a Oklepková a časom 8:32,28 a získala dokonca 745 bodov. V kat. E na tejto trati Janešík, Bazala R., Ďurík a Paprčková D skončili na 1. mieste a v najmladšej kat. F na tejto trati bolo poradie 1. Calypso Zvolen v zložení Novikmec M, Balkovský V, Horoš a Paprčková D, 2. bola takisto štafeta Calypsa Zvolen v zložení Bazala F, Daniel, Kučerová T, Gal H.

Dievčatá v kat. C na 4 x 100m PP v zložení Šimiaková, Martinská, Hrbálová a Oklepková skončili na 2. mieste za štafetou z Mostu.

Celkové poradie družstiev:

1. Oceán Bratislava 31.671 b., 2. Most 30.518 b. a 3. Calypso Zvolen 26.064 bodov.

Memorial Olda Vdolečka za najrýchlejší čas na 100m PP v mužoch získal Idešic Michal časom 39,91z Oceánu Bratislava a v ženách Kolaříková Lucie časom 45,45 z Mostu.

Najhodnotnejší výkon z celých pretekov medzi dospelími, ale aj juniormi získala Žišková Karolína z Mostu na 100m RP – pod vodou časom 43,26, ktorý mal hodnotu 1.214 bodov.