Voliči v meste Sliač budú mať 29. októbra možnosť označovať až päť hlasovacích lístkov. Okrem voľby svojho primátora a poslancov a tiež predsedu kraja a krajských poslancov, budú rozhodovať tiež v miestnom referende.

To z podnetu miestnych obyvateľov vyhlásilo tamojšie zastupiteľstvo. Ako sa uvádza na stránke mesta, hlasovať sa bude o otázke „Súhlasím s tým, aby Mestské zastupiteľstvo mesta Sliač podniklo všetky zákonné opatrenia k tomu, aby zabránilo umiestneniu vojenskej základne Spojených štátov amerických v akejkoľvek forme na území letiska Sliač a v jeho okolí?“.

Na Sliači sa bude možné k tejto otázke v deň volieb (29. 10.) vyjadriť v troch okrskoch. Občania s trvalým pobytom v časti Hájniky budú mať volebný okrsok v obradnej sieni mestského úradu, obyvatelia z časti Sampor môžu využiť okrsok zriadený v tamojšej požiarnej zbrojnici a obyvatelia časti Rybáre a tí, ktorí majú trvalé bydlisko v kúpeľoch a pod kúpeľmi, sa v referende môžu vyjadriť v Základnej škole A. Sládkoviča.

K téme sa už skôr vyjadril aj minister obrany Jaroslav Naď (nom. OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA), ktorý uviedol, že referendum je bezpredmetné, keďže na Sliači žiadna vojenská základňa USA vzniknúť nemá.

O post primátora sa uchádza šesť kandidátov

V samotných voľbách v meste Sliač kandiduje na post primátora okrem súčasnej primátorky Ľubice Balgovej ďalších päť vyzývateľov. O posty v jedenásť člennom zastupiteľstve sa v troch volebných obvodoch uchádza celkom 26 kandidátov.

Zoznam kandidátov na post primátora mesta Sliač vo voľbách 2022

1. Ľubica Balgová, Ing., Mgr., et Mgr., 50, primátorka, nezávislá kandidátka
2. Katarína Blašková, 45, SZČO, nezávislá kandidátka
3. Jarmila Gallová, 70, dôchodkyňa, nezávislá kandidátka
4. Ondrej Láskavý, 36, živnostník, nezávislý kandidát
5. Renáta Šmigová, Mgr., 55, koordinátorka ochrany detí pred násilím, nezávislá kandidátka
6. Jozef Žabka, Ing., 61, technicko obchodný manažér, nezávislý kandidát