Prvé nemecké jednotky, ktoré u nás rozmiestnia raketový systém protivzdušnej obrany Patriot, prichádzajú na Slovensko. Tento proces má pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (nom. OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA).

„Môžem s radosťou potvrdiť, že prvé jednotky, ktoré majú na starosti rozmiestnenie systému protivzdušnej obrany Patriot postupne prichádzajú na územie Slovenskej republiky. Proces bude pokračovať aj v ďalších dňoch,“ uviedol na sociálnej sieti minister obrany.

Ako ďalej potvrdil, systém dočasne umiestnia na leteckej základni Vzdušných síl Slovenskej republiky na Sliači. Toto riešenie však nemá byť trvalé.

„Ďalšie priestory nasadenia sú aktuálne konzultované s odborníkmi na spôsobilosti systému Patriot tak, aby ochranný dáždnik pokrýval čo najväčšie územie SR, vrátane nami stanovených prioritných cieľov na ochranu,“ uviedol Jaroslav Naď.

Raketový systém protivzdušnej obrany Patriot poskytnú Slovensku v rámci NATO Nemecko a Holandsko, ktoré už túto podporu skôr schválili. So žiadosťou o posilnenie obrany Slovenskej republiky sa na partnerov v rámci Organizácie Severoatlantickej zmluvy, obrátila samotná Slovenská republika. S ohľadom na vojenskú agresiu Ruskej federácie na Ukrajine zvyšuje NATO svoju vojenskú prítomnosť na celej ploche svojho východného krídla.

V tejto súvislosti len tento týždeň Národná rada schválila prítomnosť približne 2100 aliančných vojakov na našom území. Tým majú veliť českí vojaci a ich hlavnou základňou má byť nateraz vojenský priestor Lešť na území nášho kraja. Po už skoršom posilnení na Pobaltí a v Poľsku NATO reaguje na aktuálny vojenský konflikt posilnením prítomnosti okrem Slovenska aj na území Rumunska, Bulharska a Maďarska.

Zatiaľ nejde o náhradu doterajšieho systému systém S-300

Minister obrany v aktuálnom vyhlásení zároveň uviedol, že príchod raketového systému Patriot zatiaľ nie je náhradou za zastaraný ruský systém S-300. S jeho budúcim využívaním však už Slovensko podľa Naďa nepočíta.

„Ide o ďalší prvok na obranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky. Systém S-300 sa však vzhľadom na jeho vek, technický stav, nedostačujúce spôsobilosti a tiež faktickú závislosť na Ruskej federácii, ktorá po je nevyprovokovanej agresii na Ukrajine pre akúkoľvek vojenskú spoluprácu absolútne neprijateľná, budeme snažiť v budúcnosti nahradiť iným systémom, ktorý by bol plne kompatibilný s našimi spojencami a zaistil by vyššiu obranyschopnosť Slovenskej republiky,“ uviedol minister obrany.