Mesto Zvolen, ktoré vyšlo v ústrety obyvateľom a v sobotu zrealizovalo plošné testovanie na 14-tich mimoriadnych odberných miestach, s ohľadom na pretrvávajúcu zlú epidemiologickú situáciu v pondelok neotvorí svoje materské a základné školy.

Na mestských odberných miestach v sobotu vyšetrili 12 211 ľudí, z nich 105 bolo pozitívnych na ochorenie Covid-19. To predstavuje podiel nakazených 0,86%. Na sociálnej sieti o tom informovala primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Aj to je dôvod, pre ktorý sa zvolenské deti, na rozdiel od detí v Banskej Bystrici, v pondelok do škôl nevrátia.

„Ide o ďalšie z radu mimoriadne ťažkých rozhodnutí, ktoré sme museli prijať len deň pred ohláseným nástupom detí do škôl a škôlok. Včerajšie testovanie ukázalo, že epidemiologická situácia sa zhoršuje. Otvoriť školy a škôlky tak považujeme za nepatričné. Mrzí nás to predovšetkým s ohľadom na našich najmenších, ktorí sa už určite tešili na svojich spolužiakov i učiteľov. A tiež s ohľadom na rodičov, ktorí tak budú musieť opäť ostať s deťmi doma. Mrzí nás to aj kvôli našim riaditeľom a učiteľom, ktorí sa na otvorenie svojich škôl svedomito pripravovali. Ide o neľahké rozhodnutie, ktoré sa zrodilo aj na základe predošlých rozhovorov s predstaviteľmi RÚVZ a s riaditeľmi škôl. V danej situácii všetci považujeme tento krok za jediný zodpovedný,“ komentovala rozhodnutie primátorka Zvolena Lenka Balkovičová.

Ako už skôr avizoval Banskobystrický samosprávny kraj, v pondelok sa však otvoria stredné školy pre výučbu záverečných ročníkov. Výnimkou sú stredné školy v okresoch Žarnovica a Žiar nad Hronom, kde ich otvorenie neodporúča tamojší Regionálny úrad verejného zdravotníctva.

Práve študenti stredných škôl, ale najmä zamestnanci, ktorým povaha práce neumožňuje vykonávať ju z domova, budú mať povinnosť mať od nasledujúceho týždňa potvrdenie o negatívnom teste na Covid-19. To bude musieť byť najviac 7-dní staré. Povinnosť pre zamestnancov začne podľa rozhodnutia vlády napokon až od stredy, 10. februára.

Trvalé bezplatné antigénové odberné miesta na počkanie v okrese Zvolen

ZVOLEN

Nemocnica AGEL Zvolen a.s. Kuzmány náb. 28, Zvolen (odbery sa vykonávajú na Ferienčíkovej ulici v domove dôchodcov)

Pondelok až sobota od 8.00 do 16.00 h.

Lekáreň ZLP, s.r.o., A. Hlinku 64, Zvolen

V prevádzke denne okrem stredy od 08.00 do 12.00 a 13.00 do 17.00 h

SLIAČ

Poliklinika MOSR (ÚVN SNP Ružomberok), Mládežnícka 12, Sliač

Pondelok až piatok od 10.00 do 18.00 h.